Son Dakika

Sömestr dönüşü çocuklar için sendroma dönüşmesin

Sömestr tatili sonrasında bazı çocuklar ve ailelerin yaşadığı önemli problemlerden biri okula dönüş sendromu oluyor. Uzun sayılabilecek bir tatilin ardından okula dönen çocuklarda biraz kaygı uyanmasının son derece normal olduğunu belirten DoktorTakvimi.com doktorlarından Uzm. Dr. Melih Nuri Karakurt, bu süreci daha kolay atlatmak için ebeveynlere önerilerde bulunuyor.

 

Keyifli geçen sömestr tatilinin ardından okula dönüş bazı çocuklar ve ebeveynleri için zorlu olabiliyor. DoktorTakvimi.com doktorlarından Çocuk ve Genç Psikiyatristi ve Psikoterapist Uzm. Dr. Melih Nuri Karakurt, 15 günlük sorumluluktan uzak, olabildiğince özgür bir tatil yerini kuralların ve sorumlulukların ön plana çıktığı bir döneme bırakırken çocuklarda biraz kaygı uyanmasının son derece doğal olduğunu söylüyor. Ancak bu dönemin adaptasyon sorunları yaşayan, yeniliklere karşı mesafeli, kaygı seviyesi yüksek, sosyal anlamda daha içe kapanık çocuklar için biraz daha zorlu geçtiğini anlatan Karakurt, “Bu süreçte kaygı seviyesinin artması, mutsuzluk neşesizlik, isteksizlik, uyku-iştah sorunları, öfke davranışı gibi pek çok psikiyatrik sorun gözlemlenebilir” diyor.

Karakurt, bilimsel olarak yıl içine yayılmış daha kısa tatillerin daha etkin bir öğrenme ve akademik ortam yarattığı belirlendiğini anlatıyor. Değişime ve yeniliklere karşı her çocuğun aynı tepkileri göstermeyeceğini de hatırlatan Karakurt, ailelere düşen başlıca görevin çocuklarının sorun çözme becerilerini geliştirmek, onların yanında olduklarını hissettirmek ve zorluklarla mücadele ruhunu aşılamak olduğunun altını çiziyor. Değişimin hayatın bir parçası ve engellenemez olduğunu söyleyen Karakurt, önemli olan şeyin bu değişikliklere verilen yanıtlar olduğunu anlatıyor. Ancak bu şekilde en önemli varlığımız olan çocuklarımıza yardım edebileceğimizin altını çizen Uzm. Dr. Melih Nuri Karakurt, “okula dönüş sendromu” ile başa çıkabilmek için ailelere şunları öneriyor:

Okula hazırlığı beraber yapın: Okulun ikinci döneminde döneminde nasıl bir program oluşturmak istediğini ona sorun ve beraberce plan yapın. Planlar yaparken bazen ufak tefek hayal kurmaktan da geri kalmayın.

Okulun ilk günlerini planlayın: Okulun ilk günleri zor olacak o yüzden önceden o günleri planlayın. Yatma ve kalkma saatleri, ne zaman okula gideceği gibi rutinlerin yanında o günün sonunda ufak bir etkinliği de planınıza dahil edin. Eğer çocuğunuz geçmişte okul fobisi, anksiyete bozukluğu veya akran zorbalığına maruz kaldıysa ilk gün o derste iken okulun yakınlarında olmayı ona teklif edin kabul ederse işinizden izin alıp o gününüzü ona ayırın.

Anlayışlı olun ve kaygılarını anlatması için cesaretlendirin: Kaygıları ile ilgili onunla konuşun. Konuşma eleştiri niteliği kesinlikle olmasın. Onu anladığınızı ve bu durumla başa çıkabilmek için onun yanında olduğunuzu ifade edin. Daha büyük çocuklardan bu kaygıları yazmasını ve kaygılar esnasında aklındaki düşüncelere odaklanması istenebilir.

Uzman yardımı almaktan çekinmeyin: Okul başlangıcı gibi stres faktörleri bazen başka ruhsal sorunları tetikleyebilir. Var olan okula uyum sorunları bir iki hafta devam eder ve çözülmezse uzman yardımı için daha fazla beklemeyin. Çünkü obsesif kompulsif bozukluk, kaygı bozuklukları, majör depresyon gibi pek çok ruhsal hastalık okul uyumu gibi başlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir