Son Dakika

Bireyleri yaşadıkları çağa göre yetiştirmeliyiz

Yıllardır üzerinde durduğum ve en doğru çözümü bulmaya çalıştığım konu öğretim teknolojilerinin sağlıklı bir şekilde sınıflarda öğrencilere tatbik edilmesi oldu. Zira gelecekleri için uğraşı verdiğimiz nesil öyle bizim gibi Y nesli de değil bilakis dijital dünyayı yönlendirme maharetine sahip, takrir metoduna mesafeli, fazlaca özgür ve fazlaca ciddiye alınarak yönlendirilmeye ihtiyacı olan bir nesil ki bu nesil kaybedilirse geleceğimizin kaybedilmesi kaçınılmaz. Böyle bir neslin dilinden anlamak özellikle X ve Y nesli bandındaki meslektaşlarımız için istisnalar hariç oldukça zor.

Burada en önemli görev aslına bakarsanız biz eğitimcilere düşüyor yani geleceği sağlam temeller inşa etmenin yolu eğitimcilerin öğrencilerini onların penceresinden bakarak anlamalarına ve geliştirecekleri yeni bir eğitim diliyle doğru bir şekilde yönlendirmelerinden geçiyor. Bu eğitimci bakışını destekleyecek olan en önemli güç ise Eğitim 2023 vizyonunu da gerçekleştirmek için gerekli olan vizyonel bakış açısıyla şekillenmiş bir hizmet içi eğitim çarkı. Özellikle atölye ve akademi türünde geliştirilecek yeni hizmet içi modülleri vasıtasıyla öğretmenlerimiz geleceğin bireylerine yapılandırmacı yaklaşımdan da istifade ederek destek olacaklar ve böylece bu bireylerin zihin ve ruh dünyalarında keşfedilmeyi bekleyen o gizil özellikleri açığa çıkaracak böylece temelleri sağlam bir eğitime de katkı sağlayacaklardır.

Bu konuda öğretmenlerimize destek olacak en önemli yöntemlerden biri de Ters Yüz Edilmiş Eğitim Yöntemi bir başka ifade ile Flipped Learning. Yani tabiri caiz ise öğretmenin pasif öğrencinin aktif olduğu yine öğrencinin edindiği bilgilerin üzerine kendi fikirlerini ve düşüncelerini rahatlıkla toplum ( ya da sınıf ) nezdinde rahatça dile getirerek varsa yanlışlarını düzelttiği doğrularını güçlendirdiği bir yöntem. Bu yöntem ayrı bir başlıkta ele alınması gereken bir konu olduğu için şimdilik bu kısa açıklamayla iktifa ediyoruz.

AYIN WEB 2.0 ARACI: H5P

Etkili ve Eğlenceli İnteraktif Çevrimiçi Öğretim Materyalleri Hazırlamanın Yeni Yolu: H5P

Özellikle sınıflarında internet imkânı olan öğretmenlerimizin keyifle kullanabileceği, bu imkana sahip olmayan eğitimcilerimizin ise mobil araçlar üzerinde öğrencilerine derslerini keyifli hale getirecek interaktif bir uygulama olan H5P’den kısaca bahsetmek istiyorum.

Html5 tabanlı olmasının avantajı ise, içerikleri oynatmak için öğrencilerinizin herhangi bir program kurmadan, bilgisayar tablet veya telefonları aracılığıyla içeriklerden faydalanabiliyor olmaları.

H5P, JavaScript tabanlı, ücretsiz ve açık kaynak bir   içerik işbirliği çerçevesidir. H5P terimi  HTML5 Paketi ifadesinin kısaltmasıdır amaç da HTML5 içeriğin herkes tarafından kolayca oluşturulması, paylaşılması ve yeniden kullanılmasıdır. H5P.org sitesinde H5P kullanılarak etkileşimli videolar, etkileşimli sunumlar, sınavlar, etkileşimli zaman çizelgeleri ve daha fazlası geliştirilmiş ve paylaşılmaktadır. H5P 2.200’den fazla web sitesinde kullanılmaktadır.

Çerçeve; web tabanlı bir içerik editörü, içerik türlerini paylaşmak için bir web sitesi, mevcut İçerik Yönetim Sistemleri için eklentiler ve HTML5 kaynaklarını bir araya getiren bir dosya biçiminden oluşur.

Web tabanlı editör her türden H5P içerik türleri ve uygulamalarına her türlü multimedya dosyayı ve metin içeriğini ekleyebilir. Buna ek olarak; bir içerik türü, içerik tipinin WYSIWYG düzenlenmesi de dahil olmak üzere her biçimde düzenlenmesi için metin düzenleyiciye isteğe bağlı gereçler de sağlayabilir.

H5P.org H5P kitaplıklarının, uygulamaların ve içerik türlerinin paylaşılabildiği bir topluluk sitesidir. H5P uygulamaları ve içerik türleri H5P uyumlu web sitelerinin tamamında aynı şekilde çalışır.

Şu anda Drupal, WordPress. ve Moodle olmak üzere üç platforma entegrasyon bulunmaktadır. Platform entegrasyonu genel H5P kodunun yanında arabirim uygulamalarını ve platformla entegrasyon için gerekli olan platforma özgü kodu içerir. H5P olabildiğince az platforma özgü kod ve olabildiğince az sunucu uygulama kodu içerecek biçimde tasarlanmıştır. Kodun büyük bölümünü JavaScript oluşturur. Amaç yeni platformlarla H5P entegrasyonunu kolaylaştırmaktır.

Dosya biçimi JSON formatında bir metaveri dosyasından, içerik için özelikleri ve tasarımı sağlayan çeşitli kitaplık dosyalarından ve metinsel içeriğin JSON biçiminde, çokluortam içeriğin de dosyalar ya da harici sitelere bağlantılar biçiminde depolandığı bir içerik klasöründen oluşur. H5p tüm örnekleri görmek için siteyi ziyaret ediniz.

H5P için birincil destek H5P.org web sitesidir. Burada H5P denenebilir; sitede buna ek olarak H5P için çevrimiçi kullanım kılavuzu, H5P bağlantılı bilgiler için sürekli güncellenen bir bilgi havuzu, belgeler ve forumlar bulunmaktadır.

AYIN MOBİL EĞİTİM ARACI: EXPLAİN EVERYTHİNG (BEYAZ TAHTA UYGULAMASI)

Explain Everything ™ Sesiniz ile birlikte derslerinizi video olarak kayıt yapabileceğiniz bir beyaz tahta uygulamasıdır. Mobil cihazlarda root gerektrimeyen bu uygulama ile ders saatleri dışında öğrencilerinize okulda işlediğiniz derslerle ilgili gerek konu gerek testleri hazırlayarak gönderebilirsiniz. Ayrıca hazırladığınız ders materyallerini sanal buluta yükleyerek herkesle paylaşabilirsiniz.

Explain Everything ™ android , ios ve windows işletim sistemine uygun çözümler getirmekte olup İngilizce bir uygulamadır. Bu uygulamanın bize göre en önemli dezavantajı ortalama bir bilgisayar ya da mobil cihaz ile hazırlanan çekimlerin render (çıktı) zaman alıyor olması. Online olarak kullanılabilen uygulamanın internete ihtiyaç duyması da bize göre diğer bir  dezavantajlı tarafı. Ücretli ve ücretsiz iki sürümü bulunan uygulamanın pro yani ücretli sürümünde sınırsız kayıt ve süre imkanı sunulmakta.

Özetlemek gerekirse, Khan Academy tarzında videolar hazırlayıp bunları öğrencilerinizle veya takipçilerinizle paylaşmak isterseniz ideal bir uygulama diyebilirim. Uygulamanın Android, Ios ve Windows için ücretsiz sürümlerinin bulunduğunu hatırlatarak yazımızı noktalayalım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir