Son Dakika

Çocuklara tatil önerisi; dijital detoks

Sosyal Medya Uzmanı Deniz Unay, çocuklarımızı teknoloji bağımlılığından nasıl uzaklaştıracağımıza dair ipuçları paylaşarak, “Tatil süresince bir spor kursuna katılarak, istediğiniz spor dalında çocuğunuzun gelişimini gözlemleyebilir, ona değişik sporları deneyimleme şansı sunabilirsiniz” dedi.

 

Yaz tatili sürecinde çocuklarımızı teknolojiden uzaklaştırarak doğanın ve gerçek sosyalleşmenin tadını çıkarma zamanı geldi. Sosyal Medya Uzmanı Deniz Unay, çocuklarımızı teknoloji bağımlılığından nasıl uzaklaştıracağımıza dair ipuçları paylaşarak, şu bilgileri dile getirdi: “Sınav stresinin gölgesinde sürekli koşturma içinde geçen okul dönemlerinde, spor aktivitelerine yeterli zaman ayırmak genellikle zor olabilir. Ancak önümüzdeki üç aylık tatil dönemi, özellikle spor yapmayı istediğiniz bir branş deneyimlemek için harika bir fırsat sunuyor. Tatil süresince bir spor kursuna katılarak, istediğiniz spor dalında çocuğunuzun gelişimini gözlemleyebilir, ona değişik sporları deneyimleme şansı sunabilirsiniz. Bu spor aktivitesi, fiziksel ve bedensel gelişimine önemli katkılar sağlayacak ve yeni okul dönemine stresten arınmış bir şekilde başlamasına olanak sağlayacaktır.”

TATİLDE DENİZLE İÇ İÇE OLMA FIRSATI

Unay, “Tatil dönemi, üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde yaşayanlar için büyük bir ayrıcalıktır” diyerek şöyle devam etti: “Yaz tatili, imkanlar dahilinde denize girmek, güneşlenmek, balık tutmak, dalış yapmak ve deniz sporlarıyla ilgilenmek için harika bir fırsat olabilir. Yazın ve denizin tadını çıkarmak, özellikle kış aylarında kapalı alanlarda kaybedilen D vitamini ihtiyacını karşılamak için mükemmel bir tercihtir. Denizi sevmeyenler ve doğayla iç içe olmak isteyenler için tatil döneminde birçok seçenek bulunmaktadır. Doğada ailece kamp yapmak, piknik yapmak ve doğanın sunduğu yaşamı yakından gözlemlemek, okul döneminde yaşanan stresi büyük ölçüde azaltabilecek harika bir deneyim olabilir. Bu süre zarfında ormanın, yeşilin ve oksijenin şifasını hissetmek, bedeninizi ve ruhunuzu yeniden canlandırmanıza yardımcı olur.”

HOBİ EDİNMEK İYİ BİR TERCİH OLABİLİR

Hobi edinmenin hem zihinsel hem de duygusal açıdan birçok fayda sağladığına dikkat çeken Unay, “Bir enstrüman çalmayı öğrenmek, resim yapmak, fotoğrafçılıkla ilgilenmek, yazı yazmak, bahçecilik yapmak veya el becerilerini geliştirebileceğiniz herhangi bir sanat dalıyla uğraşmak gibi seçenekler arasından size en uygun olanını seçebilirsiniz. Hobiler, sizi stresten uzaklaştırır, zihninizi rahatlatır ve yaratıcılığınızı ortaya çıkarmanızı sağlar.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir