Son Dakika

Kanada, eğitim ilişkilerini güçlendirme istiyor

Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Chris Cooter, “Kanada’da birkaç bin Türk öğrenci var. Ancak bu konuda iki taraflı bir ilişki kurmak istiyoruz” dedi.

Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Chris Cooter, Kanada’daki Türk diasporasının büyüdüğünü ve ülkede iyi işler yaptığını belirterek, iki ülkenin potansiyel iş birliği alanlarına odaklanarak birlikte iyi bir diyalog geliştirebileceğini dile getirdi. Cooter, Kanada ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 75’inci yıl dönümü vesilesiyle, iki ülke arasındaki iş birliği alanlarını AA muhabirine değerlendirdi. Birbirinden yaklaşık 10 bin kilometre uzak iki ülkenin, diplomatik ilişkilerinin tesis edildiği 1943’ten bu yana en çok bu yıl temasta olduğunu söyleyen Cooter, Türkiye- Kanada ilişkilerini yürüten en önemli motivasyonun insanlar arasındaki bire bir ilişki olduğunu vurguladı.

Büyükelçi Cooter, “Kanada’daki Türk diasporası büyüyor ve Kanada’da iyi işler yapıyor. Yüz bin civarında olduklarını düşünüyoruz, büyük çoğunlukla Toronto’dalar ancak aynı zamanda Montreal ve Vancouver’dalar. Bu da büyük bir ticari ilişki meydana getiriyor.” dedi. Eğitim alanındaki iş birliğinin de hızla ilerlediğini belirten Cooter, “Kanada’da birkaç bin Türk öğrenci var. Ancak bu konuda iki taraflı bir ilişki kurmak istiyoruz. Bu yüzden ekim ayında dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan Toronto Üniversitesinin araştırma enstitüsünün üst düzey yöneticisi İstanbul, Ankara ve Toronto Üniversitesinin yaklaşık 20 yıldır arkeolojik çalışma yürüttüğü Hatay’daki Tayinat Höyüğü’nü kapsayan bir haftalık ziyarette bulundu.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir