Son Dakika

Çocukların sırtına dünyaları yüklemeyin

Kitap ve defterler ile okul araç ve gereçlerini taşımak için en popüler eşya olan sırt çantaları, gelişme dönemindeki çocukların sağlığı için büyük bir tehlike oluşturuyor.

 

Özel Doruk Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Tayfun Açıkgöz, aşırı yüklü çantaların çocukların sağlığı için bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekti. Gelişme çağındaki çocukların kemiklerinin çok hassas olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Tayfun Açıkgöz, bu dönemde aşırı yüklenmenin ileride önemli sağlık sorunlarına sebebiyet vereceğini söyledi.

Özel Doruk Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Tayfun Açıkgöz, “Okul çantaları aşırı yüklü olursa, çocukta kötü duruş alışkanlığına sebep oluyor. Bu durum çocukların omurgasında duruş ve gelişme bozukluklarına sebep olabilir” dedi. Çocukların duruş bozukluklarının aileleri tarafından kontrol edilmesi gerektiğini belirten Dr. Açıkgöz, “Sırt çantasının ağırlığı, çocuğun ağırlığının yüzde 10-15’i kadar olmalıdır. Bu da ilkokul çocukları için 3-5 kg arasıdır. Aileler çocuklarını uygun sırt çantası kullanımı konusunda eğitmeli ve hatalı kullanım sonucunda oluşacak rahatsızlıklar hakkında uyarmalıdır. Eğer çocuğunuzda bir ağrı veya rahatsızlık gözlemliyorsanız mutlaka bir sağlık kurumuna gitmeniz tavsiye edilir” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir