Son Dakika

Bursa MEM’den online seminer rekoru

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü uzaktan eğitimlerde toplam 26 bin 308 katılımcıya ulaştı. YEĞİTEK Birimince düzenlenen 145 eğitime toplam 21 bin 649 öğretmen, ARGE Birimince düzenlenen 53 mesleki eğitime 2 bin 106 öğretmen, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve bağlı birimlerce düzenlenen 33 toplantıya ise 2553 yönetici ve öğretmen katıldı.

 

 

Pandemi dönemi öncesinde uzaktan eğitim araçları, eTwinning projelerinde öğrenci, öğretmen ve proje ortaklarının buluşmaları amacı ile kullanılmaktaydı. Uzaktan eğitimin kaçınılmaz olduğu bir noktaya geldiğimiz pandemi sürecinde ise öğretmenler, çalışmalarının seyrini günlük hayatın gerektirdiği kurallara entegre ettiler. Öğrencilerimizi uzaktan eğitime adapte edebilme noktasında uzaktan eğitim üzerinden önemli çalışmalar sağladılar. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğünden bu süreçte gerçekleştirilen eğitimlere dair yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bizler de bu dönemde öğretmenlerimize yönelik online mesleki eğitimler düzenledik. Bu eğitimlere katılan öğretmenlerimiz, diğer meslektaşlarının da bu araçları kullanıp öğrencilerine ulaşmalarına destek vermeleri yönünde tavsiyelerde bulunmuş ve bu tavsiyelerin, verilen uzaktan eğitimlere katılan öğretmen oranının artmasına önemli derecede katkı sağladığı gözlemlenmiştir. Ayrıca öğretmen ve öğrencilerimiz okul ortamı dışında, Bakanlığımızın uyguladığı eğitim politikaları çerçevesinde EBA Akademik Destek ve EBA Canlı Ders uygulamalarından azami ölçüde faydalanmışlardır.

MESLEKİ GELİŞİME DESTEK VE SÜREKLİLİK HEDEFLENDİ

Okul idarecilerimize, öğretmen, öğrenci ve velilerimize Fatih Projesinde görevli eğitmenlerimizce, kullanıcıların karşılaştıkları teknik sorunlar ve aksaklıklar konusunda hızlıca geri dönüşler yapılarak teknik problemler giderilmeye çalışılmıştır. Pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte öğretmenlerimize yönelik, onların bireysel ve mesleki gelişimlerine destek sağlamak ve bu gelişimi sürekli hale getirmek, eğitim uygulamalarında karşılaşılan sorunları ve ihtiyaçları tespit etmek, değişim ihtiyacı ve isteğini saptayıp, uygun çözüm önerilerini sunmak amacıyla eğitim ihtiyaç analizi yapılmış ve “Eğitim İhtiyacı Belirleme Anketi” oluşturulmuştur. Bu talep ve ihtiyaçları belirleme anketimiz sonucunda ilimizde, eğitimde sunum, oyunlaştırma, drama, tasarım, canlı ders, Web 2.0 araçları vb. konulara ciddi bir talep olduğu görülmüştür.

GÖNÜLLÜ ÖĞRETMENLERLE GENİŞ BİR KADRO KURULDU

Ayrıca Zekâ Oyunları, Yaratıcı Düşünme Yöntemleri, Eğitimde Drama, Eğitimde Koçluk Sistemi, 21. Yüzyıl Becerileri, eTwinning Proje Portalı, Çocuklar İçin Felsefe (P4C), e- Güvenlik vb. başlıklarda da öğretmenlerimizin talepleri toplanmıştır. İlimizde bu konularda uzaktan öğretmen eğitimlerini verebilecek gönüllü eğitmen kadrosu oluşturulmuş ve eğitim planlamaları yapılmıştır. ARGE Birimimiz tarafından daha önce uygulamaya başlanan Bursa Öğretmen Akademisi, Bursa Elektronik Proje Ağı Sistemi (e-PAS), Bursa Eğitim Yönetimi Platformu Projesi (BUYÖN) projeleri, pandemi sürecinde de uygulanmaya devam etmiştir.

YEĞİTEK VE ARGE’DEN BÜYÜK SEMİNER ATAĞI

23 Mart 2020 tarihi itibari ile bu projelerde görevli öğretmenlerimiz, uzaktan eğitimlere başlamışlardır. Toplam ulaşılan katılımcı sayılarıyla ilgili bilgileri de vermek gerekirse YEĞİTEK Birimimizce düzenlenen 145 eğitime toplam 21.649 öğretmenimiz katılım sağlamıştır. ARGE Birimimizce düzenlenen 53 mesleki eğitime 2.106 öğretmenimiz katılım göstermiştir. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Müdürlüğümüze bağlı birimlerce düzenlenen 33 toplantıya ise 2553 yönetici ve öğretmenimiz katılmıştır.

Uzaktan eğitim sürecinde okullarından ayrı kalan öğrencilerimize ise online denemeler ve haftalık fasiküller hazırladık. Akıl ve zeka oyunları ile yaşam temelli soruları içeren fasikülleri interaktif ortamda öğretmenlerimiz aracılığıyla öğrencilerimize ulaştırdık. Yaz döneminde de öğrencilerimize yönelik yapacağımız çalışmalarımız devam edecek. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak uzaktan eğitime ciddi bir mesai ayırarak idareci, öğretmen ve öğrencilerimize destek olmaya çalıştık. Eğitimlerin hazırlanmasına destek veren tüm meslektaşlarıma özverili çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir