Son Dakika

BİLSEM öğrencisi Elif, yeniden dünya birincisi oldu

Antalya BİLSEM tarafından Mozart, Beethoven, Chopin gibi referansa ihtiyaç duymadan sesleri notaya dökebilen “mutlak kulak”a sahip olduğu keşfedilen Elif Işık Karakaş, ABD’de düzenlenen piyano yarışmasında ikinci kez dünya birincisi oldu.

 

“Mutlak kulak” olarak adlandırılan ve nadir rastlanan müzik dehası özelliğine sahip 15 yaşındaki Elif Işıl Karakaş, ABD’de piyano alanında düzenlenen yarışmada birinci oldu. Antalya Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) tarafından, 2013’te müzik alanında mutlak kulağa sahip olduğu keşfedilen Karakaş, okulda üç yıl piyano eğitimi aldı. İki yıl önce de Amerika’ya eğitim için giden Karakaş, Teksas eyaletinde düzenlenen ve farklı ülkelerden müzik akademisi öğrencilerinin katıldığı piyano yarışmasında birinciliği elde etti. Teksas Eyaleti Senfoni Orkestrası ile konser verme hakkını kazanan Karakaş’ın geçen yıl da aynı yarışmada birinci olduğu, üst üste ikinci kez derece elde ettiği bildirildi.

Antalya BİLSEM Müdürü Arif Aydeniz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Elif Işıl Karakaş’ın bariz bir müzik yeteneğine sahip olduğunun BİLSEM’in yetenek alanındaki tarama sınavında keşfedildiğini söyledi. Elif’in Antalya’da birçok konserde tek başına performans sergilediğini hatırlatan Aydeniz, şunları kaydetti: “Çok yetenekli bir öğrencimizdi. İki yıldır eğitimine Amerika’da devam ediyor. Teksas’ta katıldığı eyalet yarışlarında üst üste birincilikler elde ederek bizlere gururu yaşattı. Elif, ikinci kez birinci olarak da Türkiye’ye ilki yaşattı. Burada keşfedilen yeteneğin tesadüf olmadığını, evrensel bir yeteneğin keşfedildiğinin ispatı. Müzik evrensel, dünyanın her yerinde aynı dili konuşur.” Aydeniz, BİLSEM’de eğitim alan öğrencilerin geçen yıl yazılım ve kodlamada Çin’de birinci olduğunu, sadece bilimde değil sanat, müzik, edebiyat, tarih bütün alanlarda başarılı olduklarını ifade etti. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir