Son Dakika

Yerli ve Milli Sosyal Medya “Özgürce Haykır ya da Freelyshout”   

Sosyal medyanın gücünü basitçe ifade etmek gerekirse; Sosyal medya, toplumsal olayların, infiallerin, kalkışmaların ve hatta terör eylemlerinin merkezinde özellikle dış dünya tarafından yönetilen ve algı merkezi haline getirilen, bindirilmiş kıta olarak ifade edilen belirli toplulukların rahatlıkla yönlendirildiği, sahte kişilik ya da hesaplarla çoğunluk hissi uyandırılan, anlık sağlıklı bilgiye ulaşma yeri olarak lanse edilen ancak hiç de öyle olmayan dijital büyük bir çöplük.

Bugüne kadar yaşadığımız birçok üzücü olayda sosyal medya en önemli faktör idi. Fakat buradan yayılan olumsuzlukları giderebilmek oldukça güçtü ki halen tam anlamıyla da etkili olduğumuz söylenemez. Çünkü kendi yerli yazılımcılarımızla tamamen milli ve dünya standartlarının üstünde kontrolü yurtdışından ve belirli mihraklarca yapılmayan bir sosyal platformumuz daha düne kadar yoktu. Bugün ise bir değil birden fazla mevcut. Ben kendi dilimin döndüğünce bunlardan biri ve aslında altını çizerek söylüyorum dünya çapında en iddialı olabilecek tamamen kendi evlatlarımız, kardeşlerimiz “bizim çocuklarımız” tarafından yazılan çizilen ve aslında 2013 yılından beri yayında olan yine bana göre gördüğüm yerli ve yabancı yazılımlar içinde en güzeli olan Freelyshout.com (www.ozgurcehaykir.comhakkında birkaç kelam etmek istiyorum.  Ama lütfen neden adı Türkçe değil diye bir soru yöneltmeyin oldu mu? Çünkü azimle gayretle kullandığınız hiçbir sosyal medya aracı Türkçe isme sahip değil. Oldu ki, siz ben herkes bu platforma sahip çıkarda zirveye doğru hızlı adımlarla koşarsa, kafanıza takılan isim konusu da tıpkı daha önce thefacebook.com olan Facebook’un başındaki the ifadesini attığı gibi dünya devi yolunda ilerleyen freelyshout da adını rahatlıkla ozgurcehaykir a çevirebilir ki zaten bu isim de şu an yayında.

Bu isim konusunu geçtiysek gelelim freelyshout.com un içeriğine;

Şu an bir milyonu aşan aktif kullanıcısıyla, göze itici gelmeyen renk ve görüntüsü, kolay kullanımı, basit ve akılda kalıcı logosu, sosyal destek projelerine olan katkısı ve içeriğindeki renkli keyifli modülleri ile bana göre dünya devlerinin de içinde bulunmayan bazı özellikleri kendinde barındırıyor. Örnek olarak çizim özelliği, tarihte bugün eklentisi bunlardan sadece bir ikisi. Eksi olarak demiyelim de mevcut olmayan üyeler arası mesajlaşma ve düzeltme özelliği de ilerleyen zamanlarda gelecek olan güncellemelerle mutlaka sisteme dahil edilecektir. Gerçi bana sorarsanız üyeler arası mesajlaşma bizim insanlarımız tarafından eminim ki suyu çıkarılacak bir özellik olacak ama üyeler bunu mutlaka isteyeceklerdir.

Freelyshout’un şuan için kullanıcılar, medya ve devletimiz tarafından sahiplenilmemesi gerçekten beni en çok yaralayan husus. Çünkü en çok yakındığımız şey kontrol edilemeyen sosyal medya. Bugün sosyal medyanın kontrol merkezi ABD olarak bilinmekte ancak Rusya ve Çin bu kontrolün Abd’nin ellerinde olmaması için de kendi yerli sosyal medya ve internet ağlarını üretip tüm dünyaya ihraç etmeye başladılar bile. Peki dünyanın sayılı sözü geçen devletlerinden biri olan Türkiye’nin neden böyle bir gücü olmasın diye yıllardır söyleyip dururum/dururuz ama böyle bir güç şimdi elimizde varken neden sahip çıkmayız ona da yanar dururum. Freelyshout u meydana getiren gençlere neden sahip çıkılmadığı, neden devletimiz tarafından güçlendirilmediği, neden medyamız tarafından reklamının yapılmadığı benim hiçbir zaman cevap bulamayacağım sorulardan bazıları.

Ben aciz basit bir vatandaşım. Dinamik, azimli, yetenekli, vatanına milletine bağlı bu genç kardeşlerimize destek olmak adına basit bir birey olarak elimden geldiğince destek olmaya devam edeceğim.

İos tabanlı mobil uygulamalarının (iphone macbook ve ipad için ) apple tarafından en sonunda store’a konulması bana göre uygulamanın ne kadar gelecek vadettiğini gösteriyor. Bu arada ios kullanıcıları www.ozgurcehaykir.com veya www.freelyshout.com adresinden uygulama olmadan da bu sosyal medya ve paylaşım ağını tıpkı uygulama gibi kullanabilirler.

 

Ayın Web 2.0 Eğitim Aracı: Spider Scribe   

piderScribe, birbiri ile bağlantılı pek çok konuyu zihin haritası yoluyla anlatan ve bunun için de örümcek ağı sistemini kullanarak bilgiyi düzenlemeyi sağlayan bir web 2.0 aracıdır. Yani özetle online zihin haritası uygulamasıdır. Dili İngilizce olan spiderscribe’a www.spiderscribe.net adresinden ulaşabilirsiniz. Mobil uygulama olarak ise şu an sadece apple ürünlerine uygun uygulaması mevcut olup henüz android tabanlı işletim sistemlerine uygun bir .apk sı üretilmemiştir. Siteyi kullanabilmek yani bir zihin haritası oluşturmak için  e-posta adresinizle kayıt olmanız gerekmektedir. Ücretsiz versiyonundan kısıtlı özelliklere sahip oluyorsunuz ancak bir eğitimci olarak şimdilik bu kısıtlı özellikler de işinizi görebilecek düzeydedir. Spiderscribe sitesinin en önemli özelliklerinden biri oluşturduğunuz zihin haritalarını paylaşabiliyor olmanızdır. Yanı sıra kullanıcılar herhangi bir zihin haritasını grup olarak internet üzerinden oluşturabilmektedir. Yine oluşturduğunuz zihin haritalarının çıktısını da alma şansınız var. Siteyi kullandığınız da son derece basit bir arayüze sahip olduğunu ve rahatlıkla kullanılabildiğini göreceksiniz. Peki bu uygulamayı / siteyi nasıl kullanabilirim? diye bir soracak olursanız bu konuda size benim de en çok istifade ettiğim ve bu yazının kaynakçasında da sunacağım Doç.Dr. Ahmet Benzer hocamızın “Dijital Çağda Öğretim Teknolojileri İle Türkçe Eğitimi” adlı kitabını kütüphanenize almanızı öneririm. Son derece basit anlatımı ve görüntülerle daha da açıklayıcı olmuş bir web 2.0 kullanım kılavuzu diyebiliriz bu güzel eser için.

Ayın Mobil Eğitim Aracı: ABC OPTİK    

 

ABC Optik Okuyucu İlkMatZum desteğiyle yapılmış  ve Android işletim sistemine sahip cihazlar için tasarlanmış profesyonel hızlı ve kaliteli sonuçlar veren ücretsiz  bir optik okuyucu uygulamasıdır. Ücretsiz dedik ancak sadece ufak bağışlar yaparak ekstra özellikleri aktifleştirmeniz mümkün.  Google Play Store’da 4.7 gibi yüksek bir oy oranı alan ve tamamen yerli bir üretim olan ABC Optik ile geçtiğimiz yıllarda 400 üzeri öğrenci yaklaşık 1 saat içinde okundu ve analizleri çıkartıldı. En güzel taraflarından biri de ABC Optik’in TELEGRAM DESTEK GRUBU. (https://t.me/abcoptik) Gruba üye olduğunuzda gerçekten önemli bir sorunla karşı karşıya iseniz uygulamanın yapımcıları tarafından sorununuz çözüme kavuşuyor.

Muadili bile olamayacak yabancı uygulamalara nazaran tavsiye edebileceğimiz ABC Optik ile başka neler mi yapabilirsiniz;

Hızlı ve Kolay Okuma
ABC Optik Okuyucu ile uyumlu formları hızlı bir şekilde okutup, sonuçları mobil cihazınızda saklayabilirsiniz.

Kolay Veri Yönetimi
Programın kullanımı oldukça kolaydır. Yapmanız gerekenler konusunda siz yönlendir. Okul ve sınıf ekledikten sonra testlerinizi oluşturabilirsiniz.

Ayrıntılı İstatistikler
İstediğiniz zaman yaptığınız sınavlar için istatistikleri inceleyebilirsiniz. Soru frekans analizi ve genel sıralamayı anlık olarak görebilirsiniz.

Çoklu Form Desteği
Desteklediği formlar sayesinde, yapacağınız teste en uygun olanı kolay seçebilirsiniz. Tüm formlarda 5 haneli öğrenci numarası, test grubu alanları mevcuttur. Ayrıca her formun 5 ve 4 seçenekli olanları da mevcuttur.
Mevcut soru sayıları: 20, 25 ve 40 dır. Formların soru ve hane sayıları istekler üzerine arttırılmaktadır.

Otomatik ve Manuel Işık Ayarı
Bulunduğunuz ortama göre otomatik ışık ayarlaması yapabilme, ve bu ayarı deaktif edip uygun değeri manuel olarak ta belirleyebilme imkanı.

Hızlı Algılama ve Otomatik Kaydetme
Formları okutma işlemi için çaba harcamanıza gerek kalmaz. Hatta otomatik okuma seçeneği ile 2sn gibi bir sürede formu okutup sonuçlarını görebilirisiniz.

Kolay Yönetim
Tüm ayarlamaları okuma ekranlarından ve ayarlar panelinden yapabilirsiniz.

Excel Formatında Raporlar
Sınıf genel sıralamasını ve testin soru frekans analizini .xls formatında çıktı alabilirsiniz.

Telegram Grubu Üzerinden Geliştirme
Uygulamanın hakkında sayfasından telegram grubumuza katılabilirsiniz. Buradan program yapımcısı ile direkt olarak iletişime geçebilir, yardım alabilir, fikirlerinizi belirterek programın gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. ( Telegram grubunda telefon numaranız rehberinizde olmayan kişilere görünmez )
Eğer istemezseniz program üzerinden “Geri Bildirim” menüsünü kullanarak tüm görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Formlar
● Uyumlu formları sitemizden indirebilir, uygulamadan indirebilir / görüntüleyebilir ve yazdırabilirsiniz : https://abcoptik.com/formlar.html

Öğrenci ve Sınıf Ekleme
● e-Okul’dan aldığınız öğrenci ve şube listesini kullanarak programa uyumlu ve düzenlenebilir CSV verisi oluşturabilirsiniz. Böylece tüm öğrenci ve sınıfları kolayca programa ekleyebilirsiniz:
https://abcoptik.com/donusturucu.html

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir