Son Dakika

Yapay Zeka Stratejisi hazırlanıyor

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 19. Geleneksel Eğitim Sempozyumu’nda konuştu, “Bakanlık olarak ‘Yapay Zeka Stratejisi’ hazırlığı içindeyiz. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, TÜBİTAK, özel sektör ve sivil toplumla sürekli temas halindeyiz”

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Yapay Zeka Stratejisi” hazırlıklarının devam ettiğini belirterek, bu kapsamda “Öğrenmenin Geleceği Enstitüsü” ile “meb.ai platformu”nun kurulmasına yönelik çalışmaların yürütüldüğünü bildirdi. Bakan Selçuk, Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından “Eğitimde Yeni Akımlar” temasıyla bir otelde düzenlenen 19. Geleneksel Eğitim Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, bu sempozyumlarda her yıl okullardaki eğitimin kalitesinin nasıl yükseltileceği sorusuna cevap arandığını vurguladı. 12 bini aşan özel okul, 1 milyon 392 bin öğrenci ve 211 bin personelin bulunduğu koskoca bir camiadan söz edildiğine dikkati çeken Selçuk, bu camianın giderek daha nitelikli, kaliteli ve uluslararası bir perspektifi yakaladığını söyledi.

Selçuk, “Özel okullarımızın daha nitelikli ve gelişmesi için de 5580 sayılı kanunla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Şu sıralarda son aşamalarına gelmiş, Maliye Bakanlığımızın da görüşü dahilinde belirli bir çerçeveye oturtulmuş durumda. Meclisimizin bunu en kısa zamanda hayata geçirmesiyle ilgili çabalarımız, girişimlerimiz sürüyor.” ifadelerini kullandı. Bakan Selçuk, 19 yıldır düzenlenen sempozyumun gelenekle yeniliği bir araya getirdiğini aktararak, sempozyumlara yıllardır “Ziya Öğretmen” olarak katılmaktan da mutluluk duyduğunu vurguladı.

“Yapay zekayla ilgili pilot çalışmalar bitmek üzere” 

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, sempozyumun “yapay zeka, farklılaştırılmış eğitim ve finansal sürdürülebilirlik” başlıklarını içeren temasının 2023 Eğitim Vizyonu’nda da üzerinde durulan bir husus olduğunu aktararak, Bakanlık içinde teftiş, öğrenme-öğretme, hizmet içi eğitim gibi birçok sürecin yapay zeka temelli organize edildiği sistemin pilot çalışmalarını hızla sürdürdüklerini bildirdi. Pilot çalışmaların bitmek üzere olduğunu aktaran Selçuk, çalışmalarda bütün okulları, öğrencileri içine alan “adalet” temelli bir yaklaşımı benimsediklerini ve Türk eğitim sisteminin dünyadaki rekabet becerisini değerlendirdiklerini anlattı. Bakanlıkça “e-Porfolyo”, “e-Rehberlik” çalışmalarının yanı sıra farklılaştırılmış eğitim, yapay zeka, finansal sürdürebilirlik konusunda yeni modeller üzerinde de çalıştıklarını bildiren Selçuk, meslek okullarıyla ilgili birçok kanuni düzenlemeye imza atıldığını anımsattı.

“Yapay zeka stratejisi hazırlığı içindeyiz” 

Bakan Selçuk, eğitimle ilgili hızlı dönüşümlerin anlık izlemeyi de gerektirdiğini belirterek, “Moore Kanunu” olarak bilinen teknolojinin iki yılda bir ikiye katlanma sürecinin artık 3-4 aya indiğine dikkati çekerek, artık Moore Kanunu yerine “Musk”, “Zuckerberg”, “Ma” kanunu geldiğini dile getirdi. Selçuk, bu kapsamda tecrübelerin yeniden ele alınması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Bakanlık olarak bir yapay zeka stratejisi hazırlığı içindeyiz. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, TÜBİTAK, özel sektör ve sivil toplum ile sürekli temas halindeyiz. 11. Kalkınma Planımız, 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Planı, 2023 Eğitim Vizyonu gibi belgeler çerçevesinde yapay zekayı teftişte, atamada, inşatta, öğrenme süreçlerinde, her yerde kullanmak istiyoruz. Bu çabalarımız da son aşamalarına gelmiş vaziyette. Bunu takip eden bir özel ekibimiz var. Stratejimizi yayınlamak için önümüzdeki birkaç hafta UNICEF ve UNESCO nezdinde Yapay Zeka, Eğitim ve Çocuk Hakları konusunda bir etik çerçeve yayınlanacak. Bir taraftan bunu da bekliyoruz. Orada arkadaşlarımız bizi temsil ediyorlar, tartışmaların içindeler. Yani bu konuya tarafız. Amacımız, insanlık yararına kullanılacak, öğrenme ve eğitim politikalarında yapay zeka odaklı karar destek sistemlerini güncel biçimde hayata geçirmek.”

Bu konuda İTÜ ile iş birliği içinde olduklarını, ARGEM ve BİLSEM’lerde yapay zeka atölyelerini oluşturduklarını, lise öğrencilerine uluslararası sertifika alabilme imkanını tanıdıklarını aktaran Selçuk, Google, Intel, Cisco, Microsoft ile yakın zamanda öğrenci ve öğretmen eğitimleri konusunda protokoller imzaladıklarını anımsattı. Selçuk, “Bundan sonraki hedefimiz de bir ‘meb.ai platformu’ kurabilmek. Bunu şu anda tırnak içinde bir ‘teaser’ olarak söylemek mümkün. Bu stratejimizde ‘Öğrenmenin Geleceği Enstitüsü’ adı altında çeşitli paydaşlarla beraber bir araştırma merkezinin kuruluş hazırlığını sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir