Son Dakika

Ukulele Çalmanın Gizemi…

Bilge Bükeç Şensoylu

 

Sağlığınızı iyileştirmek için bir şeyler yapmayı düşündüğünüzde, ne düşünüyorsunuz?

Muhtemelen çalışmayı, iyi beslenmeyi ve iyi bir gece uykusu almayı düşünüyorsunuz, değil mi?

Muhtemelen ukulele çalmayı düşünmüyorsunuzdur…

TERAPÖTİK ÇALGIM UKULELE

Eski çağ medeniyetlerinden günümüze kadar geçen zaman sürecinde  müziğin insan sağlığı üzerinde etkili olabileceği düşünülerek tedavide kullanılmıştır. Dolayısıyla müzikle tedavi en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Günümüzde müzikle tedavi  insanların sosyal ilişkilerinin geliştirilmesi, kendine olan güveninin yeniden kazanılması, fiziksel egzersizler, motor kontrol ve konsantrasyonun artırılması için çok önemli bir rol üstlenmiştir.

Ukulele çalmanın sağlık  açısından yararları nelerdir?

Bir enstrüman çalmanın, el-göz koordinasyonu, daha az stres seviyesi, gelişmiş beyin fonksiyonu, odaklanma ve zihinsel açıklık gibi birçok sağlık açısından yararları vardır. Diğer yararlar arasında sosyal etkileşim, bir başarı hissi ve geliştirilmiş okuma anlayışı sayılabilir. Ukulele çalmak çocuklardan yaşlılara kadar her yaştan insan için faydalıdır.

Doğru yemek yemek, egzersiz yapmak ve uyumak sağlıklı kalmak için harika bir yol olsa da, yapabileceğiniz başka şeyler de olduğunu bilmek önemlidir. Ukulele çalmak da onlardan biri.

Ukulele çalmanın nesi harika? Hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınızı artırabilir.

Ukulele gibi bir enstrüman çalmanın ilk on yararını öğrenmek için okumaya devam edin.

FİZİKSEL

İlk önce, bir enstrüman çalmayı öğrenmenin fiziksel faydalarıyla başlayalım.

 1. Artan Koordinasyon

Ukulele üzerindeki teller çok yumuşaktır ve doğru notayı çalmak için hangi perdelere basmanız gerektiğine sürekli dikkat etmeniz gerekir. Ve beyninize hangi nota çalacağınızı söylemekten, bu mesajı parmak uçlarınıza göndermekten bilgi alışverişinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu nedenle, ukulele çalmak, el-göz koordinasyonunuzu iyileştirmeye ciddi şekilde yardımcı olabilir.

Daha iyi bir el-göz koordinasyonuna sahip olmak, atletik oyun alanında size yardımcı olabilir, çünkü hemen hemen her spor bir miktar el-göz koordinasyonuna sahip olmanızı gerektirir. Ayrıca, koordinasyonunuzu artırmak, reaksiyon sürenizi de artırabilir.

Bunun nedeni, aynı anda çalarken sürekli müzik okumanız gerektiğidir. Doğru notaları çalmaya devam etmek için parmaklarınızın beyninizin söylediklerine hızlı bir şekilde tepki vermesi gerekir.

 1. Bağışıklık İşlevinizi Geliştirmeye Yardımcı Olur

Bu biraz çılgınca ve bilim adamları bunun nasıl gerçekleştiğinden tam olarak emin değiller, ancak bir müzik aleti çalmak bağışıklık sisteminizi iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

Bazıları bunun bir enstrüman çalmanın stres seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olduğuna inanıyor. Düşük stres seviyelerinde ise bağışıklık sisteminiz güçlenir. Aşırı gergin olduğunuzda, kalbiniz daha hızlı atar ve bu da bağışıklık sisteminize endişe etmesini ve vücudunuzu yüksek alarm vermesini sağlar.

Diğer teori ise, müzik çalmanın yaratıcılığımızı geliştirmesi nedeniyle immünolojik tepkimizin artmasıdır. Bu gelişme vücudumuzun virüslerle daha iyi mücadele etmesini sağlar.

 1. Stres Giderici

Daha önce de belirttiğimiz gibi, ukulele çalmak stres seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir.

Ve birçok insan stresi zihinsel sağlığımızı etkileyen bir şey olarak düşünürken, fiziksel sağlığımızı da etkiler.

Yüksek düzeyde stresin vücut üzerindeki ortak etkileri şunlardır:

 • Baş ağrısı
 • Kas ağrısı veya gerginlik
 • Yüksek kan basıncı
 • Üzgün ​​mide
 • Alt seks sürücü
 • Uyku problemleri
 • Göğüs ağrısı
 • yorgunluk

Ukulele çalmak, bu olumsuz fiziksel semptomları önlemek ve stresi azaltmak için harika bir yoldur.

Stresten kurtulmadan bahsetmişken, işte dinlendirici ve sakinleştirici ukulele müziğinin bir videosu.

 1. Duruş

İyi bir duruşa sahip olmak çok önemlidir ve bir müzik aleti çalmak, vücudunuzu her zaman iyi bir duruşa sahip olmak için eğitmenin en iyi yollarından biridir. Bunun nedeni, iyi duruşun bir enstrümanı çalmayı kolaylaştırmasıdır.

Ancak, kötü duruş için bu kadar kötü olan ne?

Birçok insan kötü duruşun basitçe, yaşlandığınızda eğimli bir figür elde etmenize daha yatkın olduğunuz anlamına geldiğini düşünür. Ancak, bundan daha fazlası var.

Kötü duruş, vücudunuz üzerinde aşağıdaki olumsuz etkilere de yol açabilir:

 • Acı ve ağrı
 • Zayıf dolaşım
 • Zayıf sindirim
 • Artan stres
 • Carpel Tünel Sendromu
 • yorgunluk

Bir enstrüman çalmak, vücudunuzu doğal olarak düz oturmak ve bu olumsuz fiziksel etkilerden kaçınmak için eğitmenin en iyi yollarından biri olabilir.

 1. İnce İşitme

Ukulele çalmak, ince işitme becerilerinizi geliştirmek için mükemmel bir yoldur. Bunun nedeni, bir enstrüman çalarken, sesleri meydana geldikçe sürekli izole etmek için kulaklarınızı eğitiyor olmanızdır.

Müzisyenlerin gürültülü ortamlarda belirli sesleri seçmede daha iyi oldukları kanıtlanmıştır.

 1. Solunum Sistemi

Bu, ukulele çalmanın bir yararı olmasa da, bir rüzgar çalgısı çalmanın solunum sisteminizi iyileştirebileceğini belirtmekte fayda var.

Bunun nedeni, bu tür enstrümanları doğru çalmak için büyük nefes almanız gerektiğidir.

Yeterli hava kullandığınızdan emin olmak için, müzisyenlerin nefes egzersizleri yapmaları önerilir. Sürekli olarak bu egzersizleri yapmak, genel solunum sisteminizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 1. Egzersiz

Bir enstrüman çalarken, sık sık oturuyorsunuz, peki egzersizle ne ilgisi var?

Otururken, ukulele, gitar ve piyano gibi enstrümanı çalmak ya da tutmak için sırtınızı ve kol kaslarınızı kullanmanızı gerektiren birçok enstrüman vardır.

Ayrıca, davullar gibi, çaldığınızda gerçek bir egzersiz programı olan bazı enstrümanlar da vardır.

ZİHİNSEL

Şimdi ukulele çalmayı öğrenmenin fiziksel faydalarını ele aldığımızda, bazı zihinsel özelliklere bir göz atalım.

 1. Beyin Fonksiyonu ve Zihinsel Performansını Artırmak

Ukulele çalma sanatına ya da gerçekten herhangi bir çalgıya ustalaşmak, beynin bir maratona koşma ve koşma eğitimine eşdeğerdir.

Ukulele çalarken sürekli beyin kaslarınızı çalıştırıyorsunuzdur. Beyninizi sağlıklı tutmanın en iyi yolu budur.

Aslında, bir çalışma bile müzisyenlerin hafıza sorunları geliştirme şansının daha düşük olduğunu, hatta ciddi hafıza hastalıklarından demansın gelişme şansının da daha düşük olduğunu ortaya çıkarmıştır.

 1. Matematik Becerilerinizi Geliştirin

Ukulele çalmak, matematik becerilerinizi geliştirmek için harika bir yol olabilir.

Bunun nedeni, müzik okumanın hem notları hem de ritimleri saymanızı gerektirmesidir. Ayrıca, bir enstrüman çalmayı öğrenirken, aynı zamanda müzik teorisi de öğreneceksiniz.

Müzik teorisinin birçok matematiksel yönü vardır ve bu teorileri anlamak okulda öğrendiğiniz diğer matematiksel teorileri daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Aslında, çalışmalar aslında müzik aleti çalan öğrencilerin matematikte genellikle daha iyi olduğunu bilinmektedir.

 1. Okuma ve Anlama Becerilerinizi Geliştirir

Okuma ve anlama becerilerinizi geliştirmenin eğlenceli bir yolunu arıyorsanız, ukulele bunun için en iyi yoldur. Uzun yıllar bir müzik programına maruz kalan çocukların, daha iyi okuma ve anlama becerileri gösterdiğini ortaya koymuştur. Bir çalgı çalmayı öğrenmek sürekli olarak notalar okumanızı ve anlamlarını kavramanızı gerektirdiğinden, bu çalışma gerçekten sürpriz olmamalıdır.

 1. Konsantrasyonunuzu keskinleştirir

Bazen belli görevlere odaklanmakta zorlanıyormuş gibi hissediyor musunuz? Sürekli bir şekilde dikkatiniz dağılmadan bir şeyi başlatabilecek ve tamamlanmasını görebilecek türde biri olsaydınız mı? Daha iyi konsantrasyon becerileri, çoğumuzun sahip olmasını istediğimiz bir şeydir.

Konsantrasyon becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, ukulele çalmak bunu yapmanın en iyi yollarından biridir.

Bunun nedeni, bir enstrüman çalmanın süper odaklı olmanızı gerektirmesidir. Ritim, nota süresi, ses tonu, tempo ve ses kalitesi gibi şeylere sürekli dikkat etmeniz gerekiyor. Herhangi bir küçük dikkat dağıtıcı oyun kalitenizi düşürür.

DEHB veya DEHB olan kişiler için, ukulele veya başka bir enstrüman çalmak özellikle yararlı olabilir.

DUYGUSAL

Son fakat kesinlikle en az değil, ukulele çalmak da duygusal olarak faydalı olabilir.

Size duygusal olarak fayda sağlamasının birkaç yolunu inceleyelim.

 1. Başarı Anlayışı

Belki de yeni bir beceride ustalaşmaktan daha iyi bir his yoktur. Bir şeyler öğrenmek için bir hedef belirleme, işe koyulma ve nihayetinde bu hedefe ulaşmak size güçlü bir başarı duygusu verebilir.

Ukulele çalmayı öğrenmekten edindiğiniz bu güçlü başarı duygusu, yaşamınızın diğer bölümlerine taşınır ve diğer faaliyetlerde kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlar.

 1. Terapötik

Bir enstrüman çalmak ruh halinizi artırmak için harika bir yoldur.

Yapılan  çalışmalar bir enstrüman çalmanın depresyon, stres ve uykusuzluk ile başa çıkmanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir . Bunun nedeni olumsuz duygular için olumlu bir çıkış işlevi görmesidir.

Ayrıca, bir enstrüman çalmayı öğrendiğinizde, başkaları için performans gösterme ve onları mutlu etme şansınız olur. Diğer insanların ruh hallerini yükseltdiğinizi bilmek belki kendi ruh halinizi yükseltmenin en iyi yoludur.

 1. Sosyal Becerileri Geliştirir

Kendinizi olumlu, düşünen kişilerle kuşatmak, duygusal refahınızı artırmak için harika bir yoldur.

Bir enstrüman çalmayı öğrendiğinizde, kendinizi müzik sevginizi paylaşan yepyeni bir insan topluluğuna açıyorsunuz.

Hatta bir gruba ya da orkestraya katılma şansınız olacak. Veya, bir enstrüman çalmanın, enstrüman çalmaya çalışan arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle bağlantı kurmanıza yardımcı olduğunu görebilirsiniz.

Çalgı Çalmanın Yararları

Artık bir enstrüman çalmanın tüm faydalarını bildiğinize göre, Ukulele  çalma zamanı.

Hepimizin geçtiği bu zorlu süreçte size eşlik edecek terapötik bir çalgı olan UKULELE ile mutlaka tanışmalısınız. Bu şirin enstrümandan çıkan sesler, insanı daima yumuşatır, gülümsetir, huzurlu yerlere götürür. Çocukluğunuzda geçirdiğiniz güzel anlarınızı, derinlerinizden çıkarıp size getirir. Bu enstrüman her evde bulunması gereken çok özel şifa kaynağıdır. Ukulele’yi bebeklerinizi uyuturken, kendi duygu durumunuzu değiştirmek isterken, şarkılar söylerken, eğlenirken kullanabilirsiniz, yaşamınızda bir ‘ukulele’nizin olması dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir