Son Dakika

Servis şoförlerine eğitim verildi

Bursa’da 21 Eylül Pazartesi günü okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri için aşamalı ve seyreltilmiş olarak başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesinde hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından servis şoförlerine yönelik ‘Okul Servis Araçlarında Hijyen Uygulaması’ konusunda eğitimler veriliyor.

 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, “Okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerimiz için yüz yüze eğitimler 21 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Çocuklarımızın sağlığı bizim en hassas noktamız. Okullarımızdaki temizlik ve hijyen çalışmalarımızı da bu hassasiyetle titizlikle sürdürüyoruz. Sadece okul ve sınıf ortamındaki temizlik değil çocuklarımızı okullarına ulaştıran okul servis araçlarındaki sosyal mesafe ve hijyen kuralları da oldukça önem taşıyor. Bizde bu kapsamda yüz yüze eğitim öncesinde ‘Okul Servis Araçlarında Hijyen Uygulaması’ konusunda eğitimler düzenliyoruz. Koronavirüs önlemleri kapsamında düzenlenen eğitimleri Bursa’nın tüm ilçelerinde gerçekleştiriyoruz. İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizin İşyeri Sağlığı ve Güvenliği birimleri tarafından yürütülen eğitimler taşımalı eğitim dahil okul servis araçlarının tüm şoförlerini kapsıyor. Eğitimlerimiz okulların açılma tarihine kadar tamamlanacak.” dedi.

‘Okul Servis Araçlarında Hijyen Uygulaması’ kapsamında gerçekleştirilen eğitimlerde; taşımalı eğitim ve okul servis araçlarında hijyen çalışmalarının yürütülmesi, servis araçlarının kullanım yüzeylerinin, yetkili firmalarca hazırlanan solüsyonlar ile sürekli olarak dezenfekte edilmesi gerektiği belirtildi.

Okul servis araçlarında, yeterli miktarda hijyenik temizlik malzemesi bulundurulması ve sıkça dokunulan yüzeylerin temizliğinin ve dezenfeksiyonunun sürekli yapılması, araçlarda sağlığın korunması açısından yeterli havalandırma yapılması, servis şoförü ve rehber personel olarak çalışan kişilerin hijyen şartlarına uygun eldiven ve kişisel koruyucu donanımlar kullanması istendi.

Dezenfeksiyon sonrası dezenfekte edilen alanda, risk ve tehlike farkındalığını oluşturacak standart uyarıcı işaret ve levhaların kullanılmasının önemi vurgulanan eğitimlerde, Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan broşürlerin görünür yerlere asılmasının sağlanması ve okul servis aracı şoför ve rehber personelinde olası hastalık belirtileri hissedildiğinde sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiği kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir