Son Dakika

Oyun ciddi bir iştir!

Oyunun varlığı insanın varlığı ile başlar. Kıyamete kadar da devam edecek. Oyun insanoğlunun elinde çok az kullandığı en büyük güçtür. Yaşamın en ciddi rolüne hazırlanma sanatıdır oyun. Özellikle çocuklarla oynamanın anlamı sana değer veriyorum, seni önemsiyorum, seni anlıyorum ve sen değerlisin demektir. Atalarımızın tabiriyle “oynamayan tay at olamaz”. Atasözü çok manidardır. Yani yarının sağlıklı bireyleri bugünün oyun oynayan, eğlenen çocuklarıdır.
Oyuna gelmeyenler oyunun kurallarını iyi öğrenmiş bireylerden oluşur. Doğru sıralama, çok yönlü stratejik düşünme, planlama, doğru ve hızlı karar verme, kurgulamak, başarmak ve rekabet etmek oyunla elde edilebilecek kazanımlardır. Albert Einstein başarabilmek için “önce oyun kurallarını öğrenmelisin, sonrada herkesten iyi oynamayı” der. Oyun hayata hazırlamada bir antrenmandır. Oyun eğitimde çok iyi bir enstrümandır. İyi çalabildiğin ölçüde doğru sonuçlar almanı sağlar. Günümüz eğitimcilerinin öğrenmeyi kalıcı kılmak, yaşam becerilerini kolay öğretmek için çokça başvurmaları gereken bir araçtır oyun.
Yaşar Kemal “insan evrende gövdesi kadar değil yüreği kadar yer kaplar” der. Yüreğiniz de çocuklarla ilgilendiğiniz büyüklüktedir. Oyun bunu ölçebilen en büyük araçtır. Çevrenize bakın yaşamın her alanında oyun vardır. Onlarca spor oyunu vardır. Milyonlarca insan bu oyunlarla ilgilenir. Milyar dolarlar bu oyunlar için harcanır. Tiyatro, sinema, stand up birer oyundur? Parkta eğlenmek, su ile oynamak, çamurla oynamak birer oyundur. Şakalaşmak, espri yapmak birer oyundur. Halay, horon birer oyundur… Günümüzde Ronaldo, Messi popüler kültürün oyun kahramanlarıdır. Bebeklerle iletişim kurabilmek için çıkardığımız o tuhaf sesler bile ciddi bir oyundur, yapılan da ciddi bir oyunculuktur. Yaptığı sanatı en iyi icra eden başarılı olmuş oyunculardır. Yani oyunu en iyi oynayanlardır.
Rivayet odur ki eski toplumlar savaş yerine oyun oynamayı tercih ederlerdi. Kazanan ve kaybedeni oyun belirlerdi. Satranç, Dama, Go… vb oyunlar yüzyıllardır oynanmakta popülariteleri gittikçe artmaktadır. Değer kaybına uğramıyor bilakis gittikçe değer kazanmaktadırlar. Bu ölçü oyunun önemini vurgulamak için yeterli bir örnektir.
Sanıldığı gibi oyun bir boş vermişlik değildir. Oyun belli kurallar dikkate alınarak oynanan disiplinler bütünüdür.
Oyunun gücünü keşfetmek için oyun oynamaya var mısınız? Çocuklarınızla, öğrencilerinizle arkadaşlarınızla sevdiklerinizle oyun oynamaya ne dersiniz?
Evde, okulda, sokakta, piknikte… vb oyun ortak hobimiz olsun. Telefon, iş, makam, televizyon, gurur, enaniyet … vb koyun bir kenara. Oyun oynayın mutlu olun mutlu edin. Hem kuralları iyi bilin hem de en iyi siz oynayın . ŞAH diyenler MAT olmayın …
Ve son söz OYUN DÜNYANIN EN CİDDİ İŞİDİR.

hidakademi@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir