Son Dakika

Onu yalnız bırakma!

Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde “Sen Fark Et. Onu Yalnız Bırakma” sloganıyla bir bilinçlendirme hareketi başlatıyor. www.onuyalnızbirakma.com sitesiyle de desteklenen hareket, gençlerin başta bağımlılık olmak üzere akran zorbalığı ve şiddet gibi her türlü tehlikeye karşı bilinçlenmesini, zihinsel dayanıklılıklarının artırılmasını amaçlıyor.

Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından ilk olarak 1992 yılında ilan edilen 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılki teması “Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı” olarak belirlendiÇocukluk ve ergenlik döneminde yaşanan akran zorbalığı, internette geçirilen zamanın artması, şiddet içerikli bilgisayar oyunları gibi faktörler gençlerin ruhsal sağlığını etkiliyor ve gelecekteki hayatlarını çok yakından ilgilendiriyor. Bağımlılık başta olmak üzere her türlü tehlikeye karşı hazırlıklı olmak, gençlerin bu konuda bilgi sahibi olmasının yanı sıra aileler ve öğretmenlerin bu konuda bilinçlenmesi ve farkındalığı ile mümkün oluyor.

Farkındalık oluşturulması amaçlanıyor

Toplum sağlığı konusunda çalışmalar yürüten Üsküdar Üniversitesi ve uygulama ortağı olan NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, gençlerin ruh sağlığının iyileştirilmesi ve korunması, bağımlılık, fiziksel ve duygusal şiddet gibi olası tehlikelere karşı farkındalığın artırılması amacıyla yeni bir bilinçlendirme hareketini hayata geçiriyor. “Sen Fark Et! Onu Yalnız Bırakma” sloganıyla gerçekleştirilen ve www.onuyalnızbirakma.com web sitesi ile desteklenen hareket, gençlerin bağımlılık, akran zorbalığı, fiziksel ve ruhsal şiddet gibi ruh ve beden sağlığını tehdit eden her türlü tehlikeye karşı bilinçlenmesini ve onların olası tehditlere karşı zihinsel dayanıklılıklarının artırılmasını amaçlıyor. www.onuyalnızbirakma.com ile gençlerin ve ailelerin ruh sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi, çocuk ve gençlerin yaşadığı sorunların fark edilmesi hedefleniyor.

Farkındalık videosu hazırlandı

Bu kapsamda tamamen Üsküdar Üniversitesi personeli ve çocuklarının rol aldığı bir de farkındalık videosu hazırlandı. Videoda internetin kötüye kullanılmasına dikkat çekilerek yaklaşan tehlikeye vurgu yapılıyor.10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında Üsküdar Üniversitesi’nde bir de panel düzenlenecek.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, dijitalleşen nesli ele alacak

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsnü Erkmen’in moderatörlüğünde düzenlenecek panelde Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan ‘Dijitalleşen nesil ve zihin kontrolü” başlıklı bir konuşma yapacak.

Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, gençlerde zihinsel dayanıklılığı anlatacak

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi AMATEM Koordinatörü ve Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nesrin Dilbaz ise “Gençlerde Zihinsel Dayanıklılık” konusunda bilgiler paylaşacak.

Youtube linki:

https://www.youtube.com/watch?v=g4FFaNvihNM

İndirmek için:

https://we.tl/t-nVW59OeS4a

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir