Son Dakika

‘Okuryazarlık Seferberliği’nde 1 milyonu aşkın kişiye ulaştık

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan “Okuryazarlık Seferberliği”nin ikinci yılına yönelik Altındağ Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Ülke olarak eğitim seviyemizin çok daha yükselmesi ve uluslararası rekabete açılması anlamında Milli Eğitim Bakanlığı çerçevesinde birçok tedbir alıyoruz. 2023 Eğitim Vizyonu da bu tedbirlerin yol haritası biçiminde ortaya konulmuş bir doküman.” dedi. Bakan Selçuk, eşi Rana Selçuk ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan “Okuryazarlık Seferberliği”nin ikinci yılına yönelik Altındağ Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe katıldı.

Etkinlikte konuşma yapan kursiyer Fatma Altuntaş’ın okuma yazma öğrenme konusundaki heyecanının çok etkileyici olduğunu anlatan Selçuk, “Benim çocukluğumda annemin hiç okula gitmemiş olmasından kaynaklanan okuma yazma bilmemesi ve bize okuma yazma öğretmeye çalışırken kendisinin de öğrenmiş olması hatırlattı bana. O gün belki annem bize öğretirken öğrendi ama devletimiz her zaman okuma yazma kurslarının yaygınlaşması, ilerlemesi, gelişmesi konusunda desteklerini hiç esirgemedi.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan seferberlikle çok önemli bir adım atıldığını vurgulayan Selçuk, “Ülke olarak eğitim seviyemizin çok daha yükselmesi ve uluslararası rekabete açılması anlamında Milli Eğitim Bakanlığı çerçevesinde birçok tedbir alıyoruz. 2023 Eğitim Vizyonu da bu tedbirlerin yol haritası biçiminde ortaya konulmuş bir doküman.” diye konuştu. Selçuk, okuryazarlığın artık dijital okuryazarlık, finansal okuryazarlık, medya okuryazarlığı gibi çok geniş bir kavramsal çerçeveye sahip olduğuna işaret etti.

 “Mobil uygulamalarla çalışmaların altyapısını güçlendiriyoruz”

Bakan Selçuk, halk eğitim merkezlerinde aynı zamanda sanat, spor, bilim gibi alanlarda da kurslar düzenlendiğine dikkati çekerek, kursiyerlere halk eğitim merkezlerinden daha fazla yararlanma tavsiyesinde bulundu. Bu noktada vatandaşlardan gelen her türlü talebi de dikkate alarak altyapısını kurmaya hazır olduklarının altını çizen Selçuk, yetişkinlere okuma yazma eğitimi veren öğretmenlere gayretlerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Selçuk, “Mobil uygulamalarla, video kütüphanesi, kitaplarla, yayınlarla bu çalışmaların altyapısını güçlendiriyoruz. Bu çalışmaların ötesinde eğer halk eğitim merkezi kursiyerlerimizin daha ileri neler öğrenmek istediklerine ilişkin bir talep toplanırsa biz merkezlerimizin bu organizasyonunu derhal hayata geçiririz.” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Selçuk, okuryazarlık eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerleri ve kurslara emek veren tüm çalışanları tebrik etti.

 

Emine Erdoğan’ın mesajı

Etkinlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da mesajı okundu. Emine Erdoğan, mesajında, şu ifadelere yer verdi: “2018 yılında başlattığımız seferberlik kapsamında çeşitli sebeplerle okuma yazma öğrenememiş 1 milyonu aşkın vatandaşımıza ulaşıldığını memnuniyetle öğrendim. Milletimizin kurslara gösterdiği ilgi takdire şayandır. Haydi Kızlar Okula ile başlayıp Okuryazarlık Seferberliği ile devam eden eğitim çalışmalarımızın bundan sonraki hedefi yüzde 100 okuryazar bir ülke olarak eğitimin kalitesini artırmaya yönelik girişimler olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir