Son Dakika

İlköğretim Haftası coşkuyla kutlandı

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Bursa’da coşkuyla kutlandı. Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, beraberindeki idareci ve öğretmenlerle birlikte İlköğretim Haftası münasebetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Saygı duruşunun ardından İstiklâl Marşı okundu. İlköğretim Haftası kutlamaları, çelenk sunma töreninin ardından Mustafa Münevver Olağaner İlkokulu’nda Vali Yakup Canbolat ve Bursa protokolünün katılımıyla düzenlenen programla devam etti.

 

Eğitim öğretimin en temel amacının, kişinin yaşadığı çağa ve topluma faydalı bir birey olarak yetişmesini sağlamak olduğunu belirten Bursa Valisi Yakup Canbolat; “Beşikten mezara kadar süren bir süreci ifade eden eğitim öğretim ile bireyin amaçları, davranışları, bilgi düzeyi ve yaşamına dair pek çok önemli husus şekillenmektedir. Bilimsel çalışmaların ve teknolojik icatların her geçen gün arttığı, bilginin hem çoğaldığı hem de kolay ulaşılabilir olduğu günümüzde çocuklarımız ve gençlerimizi çağın şartlarına göre yetiştirmemiz icap etmektedir.  Hz. Mevlana’nın ‘Dün dünle beraber gitti cancağzım, ne kadar söz varsa düne ait, şimdi yeni şeyler söylemek lazım.’ sözünden hareketle, yeni çalışmalar içerisinde olmak ve sürekli yenilenmek gerekmektedir. Hedefimiz; olup biteni durup izlemek değil, olan bitene yön vermek olmalıdır.” dedi.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ilk ve ortaöğretim kurumlarının tamamında ücretsiz ders kitabı dağıtımının gerçekleştirildiğini kaydeden Vali Canbolat; “Bursa olarak eğitimde sürekli çıtayı yukarılara çıkartıyoruz. Ülkemiz genelinde Liselere Giriş Sınavına katılım %83,45 iken İlimizde bu oran %88,40’tır. Bu yıl 7 öğrencimiz LGS sınavından tam puan alarak hepimizin gururu olmuşlardır. Üniversite sınavlarında ise ilimiz yine güzel başarılara imza atmış, 106 öğrencimiz ilk 1.000 öğrenci içerisinde yer almıştır. Özellikle ‘Kitapsız kütüphane kalmasın’ mottosuyla 2021’de çıktığımız hizmet yarışını alnımızın akıyla devam ettiriyoruz. Geçtiğimiz yıl ilimiz genelinde mevcut okullarımızın kütüphanelerinde 1,1 milyon kitap varken, bu yıl itibariyle bu rakamı 3,3 milyona çıkartmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Buradan özellikle meslek liselerimize teşekkür etmek istiyorum ki geçtiğimiz yıl 31 milyon liraya yakın bir ticaret hacmi geliştirdiler. Bu yıl hedefimiz bu rakamı 100 milyon liraya çıkartmak inşallah. Görüyoruz ki en kıymetli yatırım eğitime yapılan yatırım. Bu vesile ile Bursa’mızın eğitim gönüllüsü kıymetli hayırseverlerimize de İlin Valisi olarak en kalbi teşekkürlerimi iletiyorum.” dedi.

Valilik olarak, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen pek çok proje ve çalışmanın, Bursa’da da en üst seviyede karşılık bulması için gerekli tüm çalışmaları hassasiyetle yürüttüklerini ifade eden Vali Yakup Canbolat; “Koronavirüsle mücadelemiz dün olduğu gibi bugün de devam etmektedir. Okullarımızda öğrencilerimizin sağlığını koruyacak şekilde tüm tedbirler alınmıştır. Siz değerli velilerimizden ricamız bu süreçte daima Valiliğimizle, Milli Eğitim Müdürlüğümüzle, okul idarelerimizle, öğretmenlerimizle diyalog ve iş birliği içerisinde olmanızdır. Değerli öğretmenlerimiz, bugünümüzü ve yarınlarımızı imar ederek daha müreffeh kılmak adına sevgiyle, sabırla, şefkatle, merhametle ve fedakârlıkla yürüttüğünüz tüm çalışmalarınız ve emeğiniz bizler için çok değerlidir. Özverili çalışmalarınızın bu eğitim öğretim yılında da aynı şekilde devam edeceğinden şüphemiz yoktur. Sevgili öğrenciler; sizlerden en önemli beklentimiz her anlamda kendinizi yetiştirerek, Ülkemizi daha ilerilere taşımak adına gayretli bir şekilde çalışmanız, derslerinizde başarı göstermenizdir.  Bu vatan, bu bayrak ve mukaddes değerlerimiz uğrunda, aziz milletimizin tarih boyunca canları pahasına verdiği mücadeleyi ve bu vatanın bizlere emanet edildiğini asla unutmamanızdır. 2022-2023 eğitim-öğretim yılının, siz sevgili öğrencilerimize, değerli velilerimize, kıymetli öğretmenlerimize, tüm eğitim camiamıza, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, İlköğretim Haftanızı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Programda konuşan Alinur Aktaş; “Sayın Valimizin önderliğinde yine bir eğitim öğretim yılının başlangıcıyla alakalı yenilenmiş bir okulumuzdayız. Geçtiğimiz günlerde ikinci kez Bursa’da ağırladığımız Sayın Bakanımız kentimize eğitim yatırımları konusunda müjdeler verdi. Öğretmenlerimiz özlemle bekledikleri öğrencilerine kavuştular. Bunlar güzel gelişmeler. Benim burada kıymetli velilerimize bir baba olarak söylemek istediğim bir konu var. En büyük öğretmenin evdeki anne babalar olduğunu, özellikle annelerimize çok büyük görevler düştüğünü naçizane hatırlatmak istiyorum. Eğer çocuklarımızı evlerde sevginizle desteklersiniz ilerleyen yıllarda bu işten çok büyük kazanımlar sağlayacaklarına ve aynı şekilde hayata çok iyi bir şekilde hazırlanacaklarına kesinlikle eminim. Öğrencilerimize en iyi ne yapabiliriz noktasında, eğitim materyallerinden fiziki şartların iyileştirilmesine spor salonlarından bahçe düzenlemelerine hatta okul yapımlarına varana kadar inanın imkânlarımızı seferber ediyoruz. Geleceğimiz olan yavrularımızı hayata en iyi şekilde hazırlamak en büyük hedefimiz. Ümidim odur ki, böyle öğretmenlerimizle, böyle öğrencilerimizle, böyle ilgili anne babalarımızla inşallah dolu dolu bir eğitim öğretim yılı geçiririz. Eğitim alanında emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Millî Eğitim Bakanımız olmak üzere Sayın Valimize, İl Millî Eğitim Müdürümüze, Belediye Başkanlarımıza, muhtarlarımıza, velilerimize, öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyor; yeni eğitim öğretin yılının hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Törende konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, “Geleceğimizi emanet edeceğimiz öğrencilerimizin okullarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuştuğu yeni bir eğitim öğretim dönemine daha başlıyor olmanın sevinç ve heyecanını yaşıyoruz. Geçtiğimiz hafta, uyum eğitimleri kapsamında okullarıyla ilk kez tanışan öğrencilerimizin heyecanına ortak olurken, bugün 1.949 okulda 658 bin öğrenci ve 43 bin öğretmenimizle her kademe ve sınıf seviyesinde eğitim öğretime başlıyoruz. Çocuklarımızı, eğitim imkânlarıyla ne kadar buluşturabilirsek, ne kadar iyi yetiştirebilirsek yarınlarımız da o kadar aydınlık ve güçlü olacaktır. Bugün okul sıralarında eğitim süreçlerine yön verdiğimiz çocuklarımız, yarın ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacaklar. Bizler de çocuklarımızın her türlü bilgi, beceri ve donanıma sahip bireyler olarak yetişmelerinde, yeteneklerinin geliştirilmesinde,  büyük bir gayret ve özveriyle çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.” dedi.

Çocuklarını hayata hazırlarken hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan velilerin, öğrenci ve öğretmenlerle birlikte eğitim sisteminin en önemli unsurları olduğunu ifade eden Serkan Gür; “Öğretmenlik bir sevda mesleğidir. Bir çocuğumuzun hayatına dokunabilmek belki de ülkemizin geleceğine dokunmak anlamına geliyor. Öğrencilerimizin, okullarda bir yandan bilgi ve beceri elde ederken diğer yandan kişiliği gelişmiş, güzel davranışlar sergileyen, güzel arkadaşlıklar kuran, büyüklerine karşı saygılı bireyler olarak yetişeceğine ve ülkemizin Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine gelmesinde önemli rol oynayacağına inancım tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim ve öğretim döneminin tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize, idarecilerimize, ailelerimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, öğrencilerimize başarılar diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından, okulun öğrencisi tarafından şiir okundu ve Macide Gazioğlu Kükürtlü Ortaokulu tarafından halk oyunları gösterisi yapıldı. Sonrasında Vali Yakup Canbolat protokol ile birlikte sınıfları ziyaret etti. Mustafa Münevver Olağaner İlkokulundaki programın ardından Osmangazi Ahi Hasan Ortaokulunu ziyaret eden Vali Yakup Canbolat, okulun öğretmen ve öğrencileriyle bir araya geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir