Son Dakika

Hiçbir başarı tesadüf değildir

Eğitimcilikte 30 yılı geride bırakan Bursa Sınav Eğitim Kurumları Genel Müdürü Nihat Bingölbalı ile içinde bulunduğumuz süreci öğrenciler ve aileleri için nasıl yönettiklerini konuştuk. Okul uygulamalarını uzaktan eğitime olabildiğince aktardıklarını anlatan Bingölbalı, şunları söyledi: “Bursa’da 11 Kampüs Kolej ve 11 kursumuz ile öğrencilerimizi yarına hazırlıyoruz. Kolejlerimizde yabancı dil ve bilişim ağırlıklı bir program yürütüyoruz. Disiplin ve ciddiyetten ayrılmayan yaklaşımımız ile Bursa halkının teveccühünü kazandık. Okullarımıza yoğun ilgiden dolayı çok gururluyuz. Hiç bir başarı tesadüf değildir. Gerek akademik gerek sosyal, sanat ve gerekse yabancı dilde beklentileri her zaman karşıladık ve teşekkürü hak ettik.”

 

Canan GÜLEÇ

 

İçinde bulunduğumuz günler eğitim anlamında da alışık olmadığımız bir süreci başlattı. Sınav Kolejleri olarak, uzaktan eğitime teknolojik ve bilişim altyapısı ile öğretmen eğitimleri anlamında hazırlıklı mıydınız?

Böyle bir süreç beklemiyorduk, aslında teknolojik alt yapımız hazırdı ancak beklenmedik bir durum ile karşılaştık. Canlı eğitimler ve videolar ile destek eğitimi veriyoruz. Öğretmenlerimiz evde iken okuldaymış gibi çalışıyor ve öğrencilerimizi motive ediyor.

 

Eğitim öğretimde yüz yüze derslere ara verilmek zorunda kaldığımız günlerde Sınav Kolejleri uzaktan eğitime dair nasıl bir uygulama yapmaktadır?

Eğitim ve öğretimde asıl olan yüz yüze eğitimdir. Ancak değişime de açık olmak durumundayız kurum olarak hemen harekete geçtik ve öğretmenlerimiz Sınav Tv üzerinden uzaktan eğitim ve evlerinden online eğitim yapmaya başladılar. Hatta deneme sınavlarımızı bile uyguluyoruz. Yani okul hayatı evde devam ediyor.

REHBERLİK HİZMETİYLE ÖĞRENCİLERİMİZİN YANINDAYIZ

Öğrenci veliler bu sürece uyum sağlayabiliyor mu? Okuldan uzak kalmak öğrencileri ders motivasyonu anlamında olumsuz etkiledi mi sizce? Böyle bir olumsuzluk noktasında öğrencilerinizle nasıl bir iletişim yolu izliyorsunuz?

Veliler dijital hayata adapte olmakta tabii ki zorlanıyor, öğrenciler motive olmakta güçlük çekiyor çünkü sosyal ortam eğitimin temel şartıdır. Öğrenciler arkadaşları ve öğretmenleri ile aynı ortamda olmak istiyor. Rehberlik hizmetleri ile onları canlı tutmaya çalışıyoruz. Bir yandan da dijital hayat ve eğitim ortamına alışmaya çalışıyoruz.

GÜNLÜK TEST VE DENEME ÇÖZÜMLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Sınavlara girecek olan 8 ve 12. Sınıf öğrencilerinizin çalışmalarına dair uzaktan nasıl bir program izlemektesiniz? Onlara neler tavsiye edersiniz?

Bu ortamdan en çok etkilenen gruplar 8 ve 12. sınıflar oldu. Ancak olumlu yanı da var çünkü ikinci dönem okula gitmedikleri süre dikkate alınarak sınavdan sorumlu oldukları konular azaltıldı. Daha çok genel tekrar yapıyor bu öğrenciler.  Günlük test ve deneme çözümlerimiz devam ediyor.  Genel tekrar derslerine başlıyoruz. Onlara tavsiyem olaya iyi yönden bakmaları, sınavın önceki yıllara göre daha rahat olacağını düşünüyorum. Önceki yıllarda bu konuda gösterdiğimiz başarılar ortada. Yüzlerce Türkiye Şampiyonunu çıkarmış bir kurumun yöneticisi olarak bizi dinlemelerini tavsiye ediyorum. Sabır azim bekliyorum.

 

Okullarınızda öğrencileriniz sadece akademik anlamda değil, sosyal- sanatsal beceriler anlamında da güzel bir eğitim alıyor. Siz bu sürede uzaktan eğitimle öğrencilerinizi bu anlamda da destekliyor musunuz?

Sınav Eğitim Kurumları olarak bu konuya hep itina ile yaklaştık. Türkiye ve Dünya şampiyonluklarımız var. Karantina sürecinde de uzaktan eğitimler, canlı konserler, spor ve sanat derslerimiz aynı şekilde devam etmektedir.Milli bayramlarımızı da yine online platformlarda öğrencilerimizin katılımıyla büyük bir coşku ile kutlamaya devam ediyoruz.

“SINAVA HAZIRLIKTA SIK DERS TEKRARINA DEVAM EDİYORUZ”

Salgın günleri sona erdiğinde okula dönüşte telafi eğitime dair bir yol haritanız var mıdır?

Öncelikle Bakanlıktan yeni bir takvim açıklamasını bekliyoruz. İnşallah öğrencilerimiz ile buluştuğumuzda, ek dersler, hafta sonu etütleri ve akşam yine uzaktan takviye ile öğrencilerimizi hızlıca toparlayacağız. Sınava girecek gruplar için sık sayıda denemeler yapacağız ve ailelerimize de rehberlik hizmeti vereceğiz.

 

BAŞARININ SIRRI; DİSİPLİN VE CİDDİYET

Okurlarımıza yaşadığımız olağanüstü bu günlerin dışındaki Sınav Koleji’ni anlatalım isterim. İlkokul, Ortaokul ve Lise kademelerindeki eğitimlerinizden ve öğrencilere yönelik programlarınızdan bahseder misiniz?

30 yıllık eğitim geçmişimiz ile Bursa ve Türkiye’de eğitimin öncülüğünü yapıyoruz. Anaokulundan liseye kadar okul hizmeti veriyoruz. Bursa’da 11 kampüs kolej ve 11 kursumuz ile öğrencilerimizi yarına hazırlıyoruz. Kolejlerimizde yabancı dil ve bilişim ağırlıklı bir program yürütüyoruz. Disiplin ve ciddiyetten ayrılmayan yaklaşımımız ile Bursa halkının teveccühünü kazandık. Okullarımıza yoğun ilgiden dolayı çok gururluyuz. Gerek akademik gerek sosyal, sanat ve gerekse yabancı dilde beklentileri her zaman karşıladık ve teşekkürü hak ettik. Ayrıca sosyal projelerden de geri kalmıyoruz, ülkemizde çeşitli ille de yüzlerce okula destek oluyoruz ve son olarak Yönetim Kurulu Başkanımız Giyasettin Bingöl, Milli Eğitim Bakanlığımıza bir okul hibe ederek bunu taçlandırdı. Bursa’da yıkılmakla karşı karşıya kalan bazı okullarımız yıkılıp yeniden yapılacak. Bunun ilk adımını Kurucumuz atarak Namazgah İlkokulunu sıfırdan yapıyor. Gıyasettin Bingöl İlkokulu olacak. Kendisine yönetim kurulumuz adına tekrar teşekkür ediyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir