Son Dakika

Güneş Baskı heyecanı sergiyle taçlandı

Öğretmenlerin ders anlatırken deneysel ve yenilikçi metodlar kullanabilmesi için gerçekleştirilen Bilim ve Sanatın İş Birliği: Güneş Baskı Projesi’nde  geleneksel yöntemler kullanılarak hazırlanan fotoğraflar Ördekli Kültür Merkezi’nde izlenime açıldı.

 

Esra ECER

 

Marmara Üniversitesi yürütücülüğünde ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle hazırlanan Bilim ve Sanatın İş Birliği: Güneş Baskı Projesi’nin kapanış töreni ve sergi etkinliği, proje ekibi, öğretim üyeleri ve öğretmenlerin katılımıyla yapıldı. Proje ekibinde Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler MYO, Bursa Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretim elemanları yer aldı. Bilim ve Sanatın İş Birliği: Güneş Baskı Projesi’nin kapanış töreni 29 Eylül Cumartesi günü Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene Bursa Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Keskin, Zübeyde Hanım Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi Müdürü Medine Çakmak, Tophane Meslek Lisesi Müdürü Yusuf Ay, Proje yürütücüsü Doç. Dr. Ayşe Nuriye İşgören, proje uzmanları ve çok sayıda öğretim görevlisi katıldı.

BURSA’DAN 19 ÖĞRETMEN KATILDI

Öğretmenlere; alanları ile ilgili deneysel yeterliliklerini ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmek amacıyla, içinde bilim ve sanatın yer aldığı farklı disiplinlerle birlikte çalışmalarını sağlayacak ortamlar oluşturularak “Güneş Baskı Tekniği” uygulamaları yaptırıldı. Kâğıt, kumaş, ahşap gibi baskı altı malzemelerin üzerine kimyasal maddeler sıvanıp, güneş ışığı yardımıyla pozlanarak baskı sonucunda fotoğrafa daha resimsel özellik kazandıran güneş baskı projesine Bursa’daki liselerde görevli 19 öğretmen katıldı.

“GÜNEŞ BASKIYI TÜM DİSİPLİNLER İÇİN KULLANMAYA ÇALIŞTIK”

Proje yürütücüsü Doç. Dr. Ayşe Nuriye İşgören, törende yaptığı konuşmada “Biz bu projede kimya, fizik, biyoloji, grafik ve fotoğraf, matbaa ile tekstil teknolojisi alanlarında görev yapan lise öğretmenlerinin alanları ile ilgili deneysel yeterliklerini ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmek amacıyla, bilim ve sanat ekseninde çalışmalarını sağlayan ortamlar oluşturmaya çalıştık. Güneş Baskı tekniği tüm disiplinler için kullanılmaya çalışıldı.” dedi. İşgören katılımcılara tüm yaz tatili boyunca bu proje için çalıştıklarından dolayı teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. Törende konuşma yapan Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Keskin ve Zübeyde Hanım Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi Müdürü Medine Çakmak tüm katılımcılara emeklerinden dolayı teşekkür ederek, yeni projelerde de tekrar bir araya gelmek istediklerini dile getirdiler. Törende, katılımcılara plaket ve katılım belgesi takdim edildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir