Son Dakika

e- Twinning’de “Kültür Festivali”

MEB’in desteklediği e-Twinning Platformu’nda Türkiye ve Azerbaycan’dan bir araya gelen öğretmenler, “Kültür Festivali” projesi ile öğrencilerine farklı kültürleri yakından öğrenme fırsatı sunuyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) desteklediği e-Twinning Platformunda Türkiye ve Azerbaycan’dan bir araya gelen öğretmenler, öğrencilerin “Kültür Festivali” projesi kapsamında yaşıtlarından farklı kültürlere dair bilgi ve deneyimleri öğrenmesine imkan sağlıyor. Kültür Festivali Projesi Ekibinde Burdur’dan İngilizce Öğretmeni Ebru Bülbül (Kurucu) ve Ankara’dan Müzik Öğretmeni Özlem Demirci (Kurucu), Kırşehir’den Sosyal Bilgiler Öğretmeni Eser Yıldırım, Konya’dan Sosyal Bilgiler Öğretmeni Halil Konyalı,

İzmir’den Türkçe Öğretmeni Meral Mutlu Duran, Ordu’dan Sosyal Bilgiler Öğretmeni Murat Koyuncu, Erzincan’dan Sosyal Bilgiler Öğretmeni Nuray Bayırlı, Samsun’dan Beden Eğitimi Öğretmeni Seda Yılmaz, Edirne’den Sosyal Bilgiler Öğretmeni Serkan Güven, Bursa’dan Türkçe Öğretmeni Seval Aras ile birlikte Azerbaycan’ın Shamakgi kentinden Dil ve Edebiyat Öğretmeni Sanubar Shukyurova ve İsmayilli kentinden Kültür Tarihi Öğretmeni Sura Mehdiyeva görev alıyor.

Bursa Yıldırım Şehit Piyade Er Rahim Keskin Ortaokulu Türkçe öğretmenlerinden ve e-Twinning Platformu öğretmenlerinden Seval Aras, “eTwinning ile başlayan bu yolculuktaki ilk amacım bu çalışmanın bana ve öğrencilerime ne kazandıracağı düşüncesiydi. Yeni bilgiler öğrenmenin heyecanı ve bu bilgileri derslerimde uygulamanın verdiği mutluluk bu platforma dahil olmanın ne kadar değerli olduğunun kanıtı oldu. Bu deneyimlerle; disiplinler arası ve uluslararası bir ortamda etkileşimde bulunma ve iş birliği yapma yeteneğimin yanı sıra eleştirel düşüncemi, sosyal ve kültürler arası becerilerimi geliştirmeme imkân tanıdı.” dedi.

 

Aras, proje ekibinin çalışmalarına dair şu bilgileri paylaştı: “Kültür Festivali projesi ekibi olarak, takım çalışmasının ve kültürler arası deneyimlerin ne kadar faydalı ve eğlenceli olduğunu öğrencilerimizle birlikte öğreniyoruz. Proje, çeşitli kültürlerin öğrencilere aktarıldığı, öğrencilerin uzaktan eğitimde yeni bilgileri kolayca öğrenebileceği, yaratıcılığı geliştiren, öğrencilere sunu hazırlamayı ve web2 araçlarını kullanmayı hedefleyen bir projedir. Proje eğlendirirken öğrenmeyi amaç edinmiştir. Öğrencilerin yeteneklerini sergilemesine, özgüven kazanmalarına olanak sağlamaktadır. Bu proje ile öğrencilerimizin çok farklı kültürleri yaşıtlarından dinleme fırsatı bulduklarını, kültürümüze zenginlik katan halk oyunları, yöresel yemekler, ninniler, türküler, el sanatları ve doğal güzellikler gibi ülkemizin daha nice değerlerini öğrenme fırsatı bulduklarını görmekteyiz. Kısaca bu proje ile öğrencilerimiz daha önce hiç gitmedikleri şehirlerin birbirinden güzel yönlerini görebilmektedir. Ayrıca kendi kültürlerini tanıtırken ve farklı kültürleri tanırken çok çeşitli Web2 araçlarını kullanmakta olan öğrencilerimiz bu sayede teknolojik yeterlilikler kazanma ve teknolojiyi doğru kullanma becerilerini geliştirmektedirler.

Kültür Festivali projemiz süresince yapılmakta olan öğrenci webinarlarımızla birlikte, öğrenciler arasındaki etkileşimi en üst noktalara taşıyabilmeyi amaçlamaktayız. 2020 Ekim ayında başlamış olan ve 2021 Haziran ayında sona erecek olan projemizde Burdur, Ankara, Ordu, İzmir, Kırşehir, Edirne, Konya, Bursa, Samsun ve Erzincan olmak üzere on farklı ilden yeni arkadaşlıklar edinecek olan öğrencilerimiz, sadece ülkemizi değil kardeş ülke Azerbaycan’ı da tanıma fırsatı yakalayacaklardır. Öğrencilerimizin kültürel farkındalıkları gelişecek ve öğrencilerimiz kültürel öğelerin ne kadar önemli olduğunun farkına varacaklardır. Her öğretmenin ve her öğrencinin severek, isteyerek çalışacağına inandığımız projemiz tüm değerlere kucak açacaktır. Eğitim-öğretime farklı pencerelerden bakabileceğimizi ve bunun zenginlik olduğunu, yaparak yaşayarak öğrenmenin kalıcı öğrenme olduğunu, yeni ufuklar açan çalışmalar iş birliği ile ortaya çıktığını hep birlikte öğreniyoruz. eTwinning’in ve bu deneyimin bir parçası olmaktan mutluyuz. Öğrencilerin ve okulların bu aileye katılma konusunda teşvik edilmeleri ve eTwinning’in sunduğu kültürler arası ve eğitim fırsatlarını kaçırmamaları gerektiğini düşünüyoruz. eTwinning, eğitimde yenilikleri keşfetmek isteyen herkes için fırsatlar dünyasıdır ve küçük adımlarla büyük başarılara ulaşmanın en temel yollarından biridir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir