Son Dakika

Bakan Selçuk, “Sanata engel yok” dedi

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Turkcell Engelsiz Eğitim Programı kapsamında desteklenen öğrencilerin eserlerinden oluşan “9. Geleneksel Sanata Engel Yok: En Özel Öğrenciler, Eserler, Etkinlikler Sergisi”nin açılışı için Bursa’daydı. Selçuk yaptığı konuşmada, özel eğitim ihtiyacı olan çocukların, vatandaşların hayata tam olarak katılmaları, çalışan, üreten bireyler olabilmelerinin en başta gelen hedeflerinden biri olduğunu anlattı.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk bir dizi ziyaret yapmak üzere Bursa’ya geldi. İlk ziyaretini Heykel’deki tarihi Valilik binasına yapan Selçuk, Valilik Şeref Defteri’ni imzalayarak yetkililerle toplantı yaptı.

Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu 4. Sınıf öğrencilerinden Ece Naz Sönmez ve Efe Nayman’ın çiçek sunumunun ardından Bakan Ziya Selçuk, öğrenci  Ece Naz Sönmez tarafından okunan Bayrak Şiirini dikkatle dinleyerek öğrencilere teşekkür etti ve günün anısına hediyelerini verdi.

Basın mensuplarına Bursa ziyareti  ile ilgili kısa bir açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bursa’da bütün Türkiye’de olduğu gibi il değerlendirme çalışmaları yapacaklarını, eğitimle ilgili ihtiyaçlar gibi meseleleri ele alacaklarını söyledi.

Bakan Selçuk, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Münasebetiyle Merinos’ta düzenlenen 9. Geleneksel Sanata Engel Yok Sergisi; En Özel Öğrenciler, Eserler ve Etkinlik Programına katıldı. Törende Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Ak Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, Bursa Protokolü, özel eğitim öğrencileri, aileleri ve öğretmenler yer aldı.

Törende konuşan Bursa Valisi Yakup Canbolat, özel bir günde özel bir program düzenlendiğini belirtti. Engelli vatandaşlara karşı yılın sadece bir günü değil her zaman farkındalık içerisinde olunması gerektiğini belirten Canbolat, “Engelsiz Bir Bursa” için her zaman göreve hazır olduklarını söyledi. Vali Canbolat, “Hepimiz şunun farkındayız ki, insanın gözünün görmemesi, kulağının duymaması bir eksiklik değil; asıl eksiklik vicdanlardaki eksikliktir. Sayın Bakanımıza ve programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Sanata Engel Yok sergisinin açılışında konuşan Milli Eğitim Balanı Prof. Dr. Ziya Selçuk “Gençlerimizin yeteneklerinin ortaya çıkmasını önemsiyoruz ve onların kişisel, sosyal gelişimlerinin ileri gitmesi için elimizden gelen her türlü gayreti sarf ediyoruz” dedi.

Bakan Selçuk, “Saygı görme, değer verilme, özgüvenlerini artırma, toplumsal yaşama katılma gibi birçok hakkın engelli bireylerimiz için ne kadar önemli olduğunu tekrar tekrar anlama fırsatına sahibiz. Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz, nitelikli eğitim ortamları oluşturmaya çalışıyoruz. Özel eğitim okullarımızı, meslek odalarımızı, okullardaki çocuklarımızın materyallerini, hepsini daha fazla geliştirerek, daha fazla artırarak, katkı sağlamayı hedef haline getirdik. Bu bağlamda çocuklarımızın, gençlerimizin sahip oldukları yeteneklerin ortaya çıkmasını çok önemsiyoruz ve onların kişisel, sosyal gelişimlerinin ileri gitmesi için elimizden gelen her türlü gayreti sarf ediyoruz” diye konuştu.

‘SANATA ENGEL YOK, DEMEK İÇİN GELDİM’

Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere ortam sağlamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, “Açılacak sergiyle öğrencilerimiz, sanatın eğitimle eğitimin de sanatla kesiştiği noktada faaliyetler sergiliyor, renkli bir dünyayı bizimle paylaşıyor. Burada 200 eser sergileniyor. Öğrencilerimiz yeteneklerinin, becerilerinin ne kadar gelişmiş olduğunu ve potansiyellerinin ne kadar yüksek olduğunu görebilmemiz için bize imkan sağlıyor. Öğretmenlerimiz, sadece öğrencilerin bu yeteneklerini geliştirme konusunda destek olmuyorlar, göz bebeklerine bakarak, gülümseyerek, onları cesaretlendirmeye çalışıyor. Bu sebeple öğretmenlerimizin özel bir teşekkürü hak ettiğini düşünüyorum. Özellikle bu çocuklarımızın annelerine de çok teşekkür ediyorum; çünkü onların çabası, onların kucaklayışı, sıcaklığı olmasa bu çocuklarımız gelişemeyecek ve içlerindeki potansiyeli açığa çıkaramayacak. Annelerin cesareti ve desteğiyle öğretmenlerin beraberliğiyle bu çocukların gözlerindeki pırıltıyı hep beraber görme imkânımız artıyor. Bu çalışmalara katkısını esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum. Özellikle buraya gelmemin nedeni, ‘Sanata Engel Yok’ demeyi sizlerle birlikte haykırmak için” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Sanata Engel Yok” sergisinin açılışından sonra Bursalı hayırseverler, iş insanları ve STK’larla öğle yemeğinde buluştu. Yemek sonrası hatıra fotoğrafı çektiren Bakan Selçuk ardından Şerife Bacı Özel Eğitim Anaokulunun açılışına katıldı.

Yoğun geçen Bursa programının sonlarına doğru Ziya Öğretmen, öğretmenlerle eğitim buluşmasında bir araya geldi. Selçuk, Bursa programını İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü İdarecilerinin katılımıyla gerçekleştirilen İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı ile bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir