Son Dakika

Zil çaldı, okullar şenlendi

Türkiye’de 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen ile Bursa’da 550 bin öğrenci ve 35 öğretmenin ders başı yaptığı 2018-2019 eğitim öğretim yılı, Bursa’da Kestel Atatürk İlkokulu’ndaki törenlerle başladı.

Türkiye genelinde 18 milyon öğrenci yaz tatilinden sonra tekrar okula dönmenin, yeni okula başlayan binlerce minik öğrenci ise ders başı yapmanın heyecanını yaşıyor. Bursa’da da 2017-2018 eğitim- öğretim yılı Kestel Atatürk İlkokulu’ndaki törenle başladı. Törene Vali İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Kestel Kaymakamı İskender Yönden, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, kamu kurumlarının temsilcileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri katıldı. Tören öncesi öğrenciler Vali İzzettin Küçük ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a çiçek takdim etti.

“Eğitime desteğimiz sürüyor”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’da 35 bin öğretmen ve 550 bin öğrenciyle birlikte yeni eğitim ve öğretim yılını başlattıklarını söyledi. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının Bursa’ya, Türkiye’ye, tüm ailelere ve öğrencilere hayırlar getirmesini temenni eden Başkan Aktaş, bir ülkenin gelişmişliğinin iki göstergesinin eğitim ve sağlık olduğunu ifade etti. Son dönemde eğitim ve sağlık alanında Türkiye ve Bursa’da çok güzel işlerin yapıldığını belirten Başkan Aktaş, “Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak eğitim alanında desteklerimizi arttırarak devam ettiriyoruz. Geleceğimiz olan yavrularımızın en iyi şekilde hazırlanmaları, milli ve manevi değerler noktasında hassas olmalarını istiyoruz. Başarılarla dolu bir sene geçirmelerini arzuluyoruz” dedi.

Tüm tedbirler alındı

Türkiye’de 18 milyon öğrencinin ve 1 milyon öğretmenin okulları ve şehirleri şenlendirmeye başladığını ifade eden Bursa Valisi İzzettin Küçük, okulların, çocukların ikinci evleri olduğunu hatırlatarak gerekli tüm tedbirlerin alındığını açıkladı. Servis şoförlerinden okul çevresindeki satıcılara, kantinde satılanlardan temizliğe kadar her aşamada incelemelerin yapıldığını anlatan Vali Küçük, ailelerin gönül rahatlığıyla çocuklarını okullara gönderebileceklerini söyledi. Kamera sistemlerinin birçok okulda kurulduğunu, kurulmaya da devam ettiğini aktaran Vali Küçük, çocuklara, ailelere ve öğretmenlere tavsiyelerde bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger de yeni eğitim ve öğretim yılının Bursa’ya ve Türkiye’ye hayırlar getirmesini diledi. Bursa’da 1590 okulda 35 bin 260 öğretmen ve idarecinin, 559 bin öğrencinin yeni eğitim öğretim dönemine başladığını açıklayan Dülger, 45 bin minik çocuğun da ilk kez okullu olduğunu belirtti. Okullarda devam eden çalışmalar hakkında bilgi veren Dülger, Suriyelilere yönelik Türkçe eğitimlerin de devam ettiğini ifade etti. Okul Müdürü Mustafa Altay da yeni eğitim ve öğretim dönemine hazır olduklarını, çocukların gelişimi için gerekli tüm çabayı göstereceklerini dile getirdi.

Konuşmaların ardından öğrenciler şiir ve halk oyunları gösterisi sergiledi. 4. sınıf öğrencileri de bu sene ilk kez okula başlayan 1. sınıf öğrencilerine çiçek verdi. Üniversite ve lise sınavlarında derece yapan eski mezunlara da protokol tarafından hediyeler verildi. Törenin sonunda Vali İzzettin Küçük ilk ders zilini çaldı. Daha sonra sınıfları gezen Vali Küçük ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, öğrencilerle sohbet ederek çeşitli hediyeler takdim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir