Son Dakika

Öğretmen yemek pişirir mi?

Öğrencilerine sınıfta tarhana çorbası pişiren Elif Ertetik Yıldız’a dair paylaşım, sosyal medyada öğretmenleri ikiye böldü. Eleştirilere yanıt vermeyen Elif öğretmen, ‘çorba’nın hikayesini Derin Maarif’e anlattı.

 

Canan GÜLEÇ

 

Öğretmenlerin kullandığı sosyal medya platformu dün ‘tarhana çorbası’ndan kaynaklı görüş ayrılıklarıyla ikiye bölündü. İzmir Baraklı’da bir okulda sınıf öğretmeni olarak görev yapan Elif Ertetik Yıldız’ın kendine ait hesabında paylaştığı sınıfında tarhana çorbası pişirip öğrencilerine ikram ettiği fotoğraflar, paylaşımlar aracılıyla çok sayıda kişi tarafından görüldü. Öğretmenin çabasını takdir etmek amacıyla platformda paylaşılan fotoğraflar kısa sürede çok sert eleştiriler almaya başladı.

“ÖĞRETMENLİĞİ İTİBARINI DÜŞÜRÜYOR!”

Elif Ertetik Yıldız’ın sınıfta piknik tüp üzerindeki tencerede çorba pişirme görüntülerine yöneltilen eleştirilerin başında “öğretmenliği itibarsızlaştırma” geliyor. Öğretmenler tarafından dile getirilen eleştiriler içinde en çok dikkat çekenler; “Meslek itibarsızlaştırılıyor, çorbayı okul görevlisi ya da bir veli pişirmeliydi, sınıfta can güvenliği hiçe sayılıyor, ders anlatma saati boşa harcanıyor.”

ELİF ÖĞRETMEN KENDİNİ SAVUNDU

Fotoğraflarına yöneltilen eleştirilerin kendisini üzdüğünü belirten Elif Ertetik Yıldız, Derin Maarif’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Aslında çok basit düşünmüştüm bunu yaparken. Her yemeğe burun kıvıran çocukların öğretmenlerinin elinden olursa yiyebileceğini düşünerek, annemin yaptığı tarhanayı pişirdim. Gerekli güvenlik önlemlerini elbette aldım. Norm fazlası öğretmenim ve sadece 1 dönem bu çocuklarımla olacağım. İz bırakmak, hep birlikte aynı anda aynı yemeği yemek ve yedirmek istedim. Sağlık açısından da tarhanayı seçtim. Olumsuz yorum yapanların çoğu yanlış anlamış. Ben midelerinden çok ruhlarına dokunmak ve unutamayacakları bir anı olsun diye böyle bir şey yaptım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir