Son Dakika

Eğitim turizminde Bursa’dan büyük adım: NATILLUS

Şahinkaya Eğitim Kurumları’nın 3 yıldır sürdürdüğü Natillus, Türkiye’nin eğitim turizminde söz alması için önemli bir hamle olma özelliği taşıyor. Şahinkaya Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Şahinkaya, yurtdışından gelen öğrencilere anadili İngilizce olan öğretmenlerden yaz okulunda dil öğrenme ortamı ve tarihi güzellikleri tanıma imkanı sunan Natillus’un ülkemizde alanında tek örnek olduğunu söyledi.

 

Canan GÜLEÇ

 

Şahinkaya Eğitim Kurumları, uluslararası öğrencilerin buluşma noktası olarak Natillus yaz okulunun üçüncüsünde için öğrencilerini ağırlıyor. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencileri Bursa’da ağırlayan kurum, aynı zamanda eğitim sürecinde ülkenin turistik değere sahip tarihi ve doğal güzelliklerini de gezdirerek eğitim turizmi anlamında önemli bir örnek teşkil ediyor. Eğitim turizminin, yerinde ihracat alanında önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Şahinkaya Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Şahinkaya, Türkiye’de bir ilk olma özelliği olan Natillus projesi için şunları söyledi: “Müze ve ören yerlerinde farklı ülkelerden gelen çocukların anadili İngilizce olan öğretmenlerden ders alarak gezdiği bir yaz okulu sistemimiz var. Malta da bu uygulamayı yapıyor. Yaz okulu için gelen çocuklar ülkelerine döndüklerinde akıllarında Türkiye’ye dair güzel anılar kalıyor. Geleceğe dönük olarak uluslararası ilişkiler açısından önemli bir hamledir. Türkiye’de tek örneğiz ve desteklenmesini istiyoruz.”

Eğitim turizminin katma değer anlamında ülkeler için önemli bir alan olduğuna dikkat çeken Şahinkaya, “Amerika 1493’te keşfedildi, bizim 1400’de Bursa’da tıp fakültesi olarak Yıldırım Darüşşifası vardı. Dünyanın ilk tıp fakültelerinden biri de Konya’daydı. Bizim 600 yıllık yüksek öğretim kültürümüz var. Dünyadaki eğitim turizminde de artık söz sahibi olmalıyız” dedi.

DÜNYA GENÇLERİ TÜRK RÜYASINI YAŞAYACAK

Ülkemizin zengin tarihi geçmişi sayesinde, farklı ülkelerden gelen etnik grupların kendilerinden parça bulabildiğini söyleyen Şahinkaya, “Milli kültürümüzün geniş yelpazede insana hitap etmesi yabancıların Türkiye’de eğitim görme, çalışma ve yaşama hayali kurmada yardımcı oluyor. Tüm dünyaya Türk Rüyası’nı yaşatma amacıyla kurulan Natillus ile, dünya gençleri ve çocuklarına ulaşarak ve ülkemizle buluşturarak Türkiye’nin küresel bir eğitim merkezi olmasına katkıda bulunmaktayız.” dedi.

Türkiye’yi en çok seyahat edilen ülkeler arasından bir adım daha ileriye taşımayı amaçlayan Natillus sayesinde öğrenciler kültürel ve tarihi atmosferle de tanışmış oluyor. Öğrencilerin olumlu izlenimlerle ülkelerine döndüğünü söyleyen Şahinkaya şöyle devam etti: “Öğrencilerin ülkelerine döndüklerinde arkadaşlarına ve ailesine anlatacağı Türkiye, herhangi bir tanıtım organından yapılacak reklamdan daha verimli oluyor. Ulaşması güç olan genç bireylere en pratik yoldan ülkemizi anlatma ve tanıtma fırsatı buluyoruz. İstanbul’un kültürel zenginliğinden, Kapadokya’nın doğal güzelliğine; Antalya’nın turkuaz denizlerinden, İzmir’in antik şehirlerine kadar hayranlık uyandıran bölgelerimizin tanıtımını da yapıyoruz.”

SADECE DİL EĞİTİMİ YAPILMIYOR

İlk, orta ve lise çağı çocukların; ‘kültürlerin birleştiği topraklar’da İngilizce öğrenmeleri için ve ‘Medeniyetlerin beşiği’ olan Türkiye’yi keşfetmeleri ve tanıması için başlayan Natillus, uluslararası eğitim turizmi sektöründe yüksek talep ve ilgiyle karşılanıyor. Uluslararası öğrenciler Şahinkaya kampüslerinde haftalık ve aylık sürelerde İngilizce eğitim görüyor ve günün geri kalanında dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrencilerle birlikte Natillus ekibi tarafından yapılan ar-ge sonucu profesyonelce hazırlanmış programlarla keyifli vakit geçiriyor. Bu planlama da öğrenciye uluslararası birey olma deneyimi kazandırıyor. Konuk öğrenciler program içerisinde dahil olan ve fark yaratan kültürel gezilerle birlikte hem Türkiye’yi keşfediyor hem de seyahat etme alışkanlığı kazanıyor. Kendi kültürüne ait bir parça bulan ya da binlerce yıllık tarihe tanıklık ederek ülkesine dönen öğrenciler ülkelerine döndüklerinde aldıkları eğitimin yanı sıra kazandıkları güzel anıları arkadaşları ve ailesiyle paylaşarak ülkemizin tanıtımını yapıyor.

EĞİTİM TURİZMİ İÇİN 18 ÇOK GEÇ

Şahinkaya Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Şahinkaya, 10- 17 yaş grubunun bireysel ve 6-10 yaş grubunun ebeveyn ile katılım sağladığı yaz okuluna dair şunları söyledi: “Programlarımızla birlikte ulaşılması güç olan 18 yaş altı grubu öğrenciyle birebir iletişim kurarak Türkiye’de yaşama hayali kurmalarını sağlıyoruz. Natillus Uluslararası Yabancı Dil Akademisi programlarına katılım gösteren genç bireyler için; gelecekte Türkiye’de yüksek öğretim görmeleri, Türkiye’de çalışmaları, Türkiye’ye yatırım yapmaları için teşvik edici olacak. Şahinkaya çatısı altında kurulan ve uluslararası bir ekiple yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucu sürdürülen temaslar ve doğru hamlelerle Natillus Uluslararası Yabancı Dil Akademisi eğitim turizmi sektöründe öncü olarak ilerliyor.”

ULUSLARARASI ÜNİVERSİTE EĞİTİM OLANAKLARI

Şahinkaya Eğitim Kurumları, Natillus ile kurmuş olduğu uluslararası öğrenci ve uluslararası eğitim turizminin Dünya’da önde gelen kurumlarıyla yurtdışında eğitim görmek isteyen her öğrenciye Türkiye’de fırsat sunuyor. Ülke ekonomisine, kültürüne ve eğitim seviyesine direkt olumlu katkı yaptığı gözlemlenen yüksek öğretim seviyesindeki uluslararasılaşma, Türkiye için de büyük önem taşıyor. Türkiye son yıllarda yüksek öğretimde sadece iyi ve az maliyetli bir eğitim alternatifi olmanın ötesine geçerek ilk tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’de bulunan 150 bine yakın yabancı öğrenci de bunun en iyi ispatı olarak ön plana çıkıyor. 2019 yılında alınmış olan karar ile kaldırılmış olan yabancı öğrenci kotası ile çok daha büyük rakamlara çıkması öngörülüyor.

EKONOMİYE EĞİTİMDEN ULUSLARARASI DESTEK

QS gibi uluslararası üniversite sıralamalarında da önemli bir etkisi olan yabancı öğrenci sayısı ve uluslararası üniversite olma kriterinin ülke ekonomisine de ciddi katkıları olduğunu söyleyen Şahinkaya Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Şahinkaya, yıllık değerlendirmelerle geleceğe dair öngörüsünü paylaştı: “UNESCO İstatistik Enstitüsü verilerine göre 2000 yılında 2.1 milyon olan uluslararası dolaşımdaki öğrenci sayısı 2005 yılında 3 milyona, 2012’de ise 4.1 milyona ulaştı. Bu sayının 2020 yılı itibariyle 7 milyonu aşacağı tahmin ediliyor. Bir yabancı uyruklu öğrenci bulunduğu ülkede barınma, sağlık, beslenme, eğlence, eğitim harcı gibi farklı kalemlerde harcamalar yapıyor. Bu harcamalar ülkelere ve eğitim görülen üniversiteye göre değişkenlik göstermekle birlikte, yıllık ortalama 30 bin dolar civarında. 2009’lu yıllarda ülkemizde 30 bin civarında olan yabancı öğrenci sayısı 5 kata yakın artarak 150 bine yaklaştı. Hizmet İhracatçıları Birliği(HİB) Eğitim Komitesi tarafından belirtilen rakamlara göre yabancı öğrencilerin ülke ekonomisine katkısı yıllık 6 milyar doları buluyor. 2023 yılında hedeflenen 350 bin öğrencinin ülkemizi tercih etmesi durumunda bu rakamın yıllık 15 milyar dolara çıkması bekleniyor.”

NATİLLUS ADETA ÜNİVERSİTE ELÇİSİ

Natillus’un başlatmış olduğu eğitim turizmi odaklı uluslararası yapılanmanın yüksek öğretim seviyesinde hayata geçmiş olan projesi ‘Natillus Turkish Universities Network’tür (NTUN). Gelişmiş ülkelerde başarılı örneklerinin bulunduğu üniversite konsorsiyumu kurulmuş ve Türkiye’deki vakıf üniversiteleri ile yapılan sözleşme ile Natillus’un yurtdışında katıldığı etkinliklerde ve işbirliği içinde olduğu ülke topraklarında bulunan kurumlar aracılığı ile tanıtımları yapılıyor.

Eğitim turizminin tüm kollarında faaliyet gösteren Natillus, kurulmuş olan üniversite ağı ile birlikte her coğrafyada etkin olmak ve fark yaratabilmek adına tüm tecrübesini tam kapasite olarak ortaya koyuyor. Natillus, ‘NTUN Centers’ adıyla uluslararası öğrencilere birebir danışmanlık verebilmek ve öğrenci temin etmek için temsilciliği bulunduğu ülkelerde bulunan eğitim turizmi kurumları tarafından yurtdışı merkezleri de kuruldu. Anlaşmalı olduğu ‘NTUN Affiliate School’ çatısı altında bulunan orta okul ve lise düzeyindeki eğitim kurumları ile de işbirliği faaliyetlerini okullar üzerinden de devam ediyor.

 

ULUSLARARASI NATİLLUS AİLESİ
Natillus üzerinde 55 farklı ülkeden 280 eğitim-turizmi kurumuyla geniş bir ağa sahip Şahinkaya Vakfı ailesi her geçen gün daha da büyüyor. Natillus’un şu ülkelerde temsilcisi bulunuyor: Afganistan, Fildişi Sahilleri, Rusya, Cezayir, Ürdün, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Kazakistan, Sırbistan, Bangladeş, Kenya, Güney Afrika, Belarus, Kuveyt, Güney Kore, Bosna Hersek, Kırgızistan, İspanya, Bulgaristan, Letonya, İsviçre, Kanada, Lübnan, Suriye, Şili, Libya, Tunus, Güney Kıbrıs, Litvanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Çekya, Malezya, Birleşik Krallık, Mısır, Moldovya, Uganda, Finlandiya, Fas, Ukrayna, Gürcistan, Nepal, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Nijerya, Özbekistan, Gana, Umman, Venezuella, Hindistan, Pakistan, Katar, İran, Portekiz, Irak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir