Son Dakika

“Bugün sustuk öğretmenim”

Öğrencisi tarafından bıçaklanarak hayatını kaybeden Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmeddin Kuyucu’nun ardından başka bir öğrencisinin paylaşımı sözün bittiği yere geldiğimizi gösterdi: “Susun derdin, dinlemezdik. Bugün sustuk öğretmenim”

 

Gebze’de 3 gün okuldan uzaklaştırma cezası alan öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürülen  Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmeddin Kuyucu’nun ardından başka bir öğrencisinin sözleri olduğu iddia edilen paylaşıma eğitimcilerden gelen yanıt yaşanan sıkıntıların boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi. Öğretmenlerin sosyal medya platformunda gündeme gelen paylaşımda öğrenciye ait olduğu belirtilen şu ifadeler dikkat çekiyor: “Cuma günleri törende bize susun derdin, biz de seni dinlemezdik. Bugün sustuk öğretmenim”

EĞİTİM EVDE BAŞLAMALI, ÖĞRETMEN YALNIZLAŞTIRILMAMALI

Söz konusu paylaşımla ilgili öğretmenler, İstiklal Marşı töreninde saygılı olunmasının zaten öğrenci tarafından kazanılması gereken bir değer olduğuna dikkat çeken yorumlarda bulundu. Tören sırasında defalarca uyarıldığı halde gerekli düzeni sağlamayan öğrencilerin bu bilince dair evde, ailesinden aldığı eğitimle de desteklenmesi gerektiği vurgulandı.

Öğretmenlerin paylaşıma yaptığı yorumlarda dikkat çeken önemli bir nokta da; öğretmenin yalnızlaştırılmasına dair. Eğitimciler, farklı meslek grupları ya da olayların cinayetle sonuçlanmasında gösterilen toplumsal tepkinin ve mesleki örgütlenmenin kendileri söz konusu olduğunda yetersiz kaldığından yakınıyor. Öğretmenler, gerek kendileri haksızlığa uğradıklarında öğrenci velilerin daima haklı bulunduğunu, Milli Eğitim Bakanlığı ve tüm eğitim sendikalarının yeterli tepkiyi göstermediğini belirtiyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir